Sorosova nadace končí v Turecku. Podle Erdogana se Soros snaží zničit národy

Nadace Open Society Foundation George Sorose oznámila, že ukončí svoji činnost v Turecku. Stalo se tak několik dní poté, co prezident Erdogan obvinil miliardáře z toho, že se snaží rozdělit a zničit světové národy, uvedla agentura Reuters.
George Soros
George Soros
@SoFlaOpinion

reklama

Organizace uvedla, že není možné v Turecku nadále pracovat poté, co se stala cílem „na ničem nezaložených tvrzení“ v médiích. Podle ní navíc turecké Ministerstvo vnitra obnovuje pokusy dokázat, že Sorosova nadace stála v roce 2013 za protesty v parku Gezi. Ty vyústily ve velké povstání, požadující odstoupení tureckého prezidenta Erdogana. Nadace nicméně jakoukoliv svou účast odmítá.

Erdogan viní Sorose z podílu na protestech z roku 2013

Turecký prezident se minulý týden „opřel" do George Sorose, když hovořil o zadržení 13 aktivistů a akademiků,  obviněných z propojení s vězněným podnikatelem a advokátem Osmanem Kavalou v souvislosti s oživením protestů v Gezi.

George Soros

George Soros značně zainvestoval do streamování hudby, koupil akcie Spotify a Pandory za čtyři miliardy korun

„Osoba (Kavala), která financovala teroristy během incidentů v Gezi, je již ve vězení,“ uvedl minulou středu Erdogan. „A kdo stojí za ním? Slavný maďarský žid Soros. Tohle je člověk, který úkoluje lidi, aby rozdělovali národy a rozbíjeli je.“

Jedním ze 13 lidí zadržených 16. listopadu je Hakin Altinay, který v Turecku pomáhal založit nadaci Open Society Foundation. Ostatní jsou členy Kavalova kulturního centra Anadolu, jehož kampaně se věnují lidským právům a kulturní rozmanitosti. Všichni kromě jednoho byli později propuštěni.

Nadace požádá co nejdřív o ukončení činnosti

Podle prostátních novin Sabah, které citovaly zprávy vyšetřovatelů finančních zločinů, provedla Open Society Foundation finanční transakce směrem do Kavalovy organizace, aby podpořila protesty v Gezi. Od srpna 2011 do dubna 2017 převedla údajně zhruba 1,9 milionu tureckých lir (v převodu asi 8,3 milionu korun).

Nadace namítá, že každý rok informuje turecké úřady o tom, které instituce a projekty obdržely dotace a úřady to musí schválit.

Open Society Foundation uvedla, že co nejdříve požádá o legální likvidaci a ukončení činnosti.

George Soros, americký finančník maďarského původu, je spolu se svou nadací pod tlakem také například v Maďarsku, kde ho tamní předseda vlády Viktor Orbán mimo jiné obviňuje z úmyslu podkopat evropskou křesťanskou kulturu podporou masové migrace, což finančník popírá.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!