Souboj papežů? Bývalý papež Benedikt v nové knize varuje před rozvolněním kněžského celibátu

Emeritní papež Benedikt XVI. se v nové knize postavil proti návrhům na možné zrušení nutnosti celibátu u katolických kněží, o čemž uvažuje současný papež František. Benedikt XVI. spolu s guinejským kardinálem Robertem Sarahem napsal knihu „Z hloubky našich srdcí: kněžství, celibát a krize katolické církve“. Informují o tom světová média.
Emeritní papež Benedikt XVI. a současný papež František
Emeritní papež Benedikt XVI. a současný papež František
@viverideama/Twitter

reklama

Benediktovy spisy přicházejí po synodě (církevní sněm) biskupů ve Vatikánu, na které se představitelé církve v říjnu dohodli na vysvěcení ženatých mužů ve výjimečných případech, na což mnozí nahlížejí jako na odrazový můstek k ukončení celibátů. Rozhodnutí se setkalo se silnou kritikou mezi konzervativními členy duchovenstva. Sám papež František vyjádřil soucit se situací v Amazonii a zdůraznil, že celibát je tradicí, nikoli doktrínou, a proto se může změnit. Uvedl, že mohou existovat pastorační důvody umožňující v konkrétním místě výjimku.

Pozor na teatrálnost, ďábelské lži a módní chyby

„Nemůžu mlčet!“ píše podle agentury AFP bývalý papež v knize, která přichází po mimořádném vatikánském setkání biskupů z Amazonie v loňském roce, na němž bylo doporučeno za určitých okolností vysvěcení ženatých mužů. Současný papež František zvažuje povolení takové praxe ve vzdálených lokalitách, jakou je právě Amazonie, kde mají komunity vzhledem k nedostatku kněží jen zřídka možnost mší. Jeho rozhodnutí v této věci se očekává v následujících týdnech.

Papež František s ukřižovanou vestou

Papež František ve Vatikánu nechal ukřižovat záchrannou vestou mrtvého migranta

Benedikt XVI. se Sarahem v knize žádají církev, aby nebyla „ovlivněna špatnými prosbami, teatrálností (divadýlky), ďábelskými lžemi, módními chybami, které chtějí devalvovat kněžský celibát“.

Manželství a kněžskou službu Bohu nelze realizovat současně

„Je naléhavé, nutné, aby se všichni, biskupové, kněží i laici opět nechali vést vírou, když se dívají na církev a kněžský celibát, který chrání její tajemství,“ napsali autoři v knize.

„Manželský stav se týká člověka v jeho úplnosti, a jelikož služba Pánu vyžaduje úplné darování člověka, nezdá se být možné realizovat tato dvě poslání (povolání) současně,“ uvedl Benedikt, který se v souvislosti s projevem svého nesouhlasu setkal rovněž s řadou výtek, že porušil svůj slib „mlčení“.

Fotomontáž: papež František a kniha 1984

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Papež František volá po newspeaku? Máme se vzdát přídavných jmen. Má Orwellovo 1984 jako manuál?

Benediktova veřejná „intervence“ je výjimečná, protože on sám podle agentury AP po svém odchodu z papežské funkce v roce 2013 uvedl, že zůstane „skrytý před světem“, a vyjádřil svou poslušnost novému papeži. Svého slibu se doposud víceméně držel.

Rozpory a vášně uvnitř i vně církve

Konzervativní křídlo katolické církve, zejména v Evropě a Severní Americe, se proti zvažované myšlence (o povolení vysvěcení sezdaných mužů) silně ohradilo a varovalo, že výjimky by mohly vydláždit cestu k celosvětovému zrušení celibátu.

Benedikt se Sarahem v knize zdůraznili, že ji psali „v duchu své dětské poslušnosti vůči papeži Františkovi“, ale rovněž uvedli, že současná „krize“ v církvi po nich vyžadovala, aby nezůstali zticha.

Bývalý papež a dříve německý kardinál Joseph Ratzinger z Německa žije od doby, co jako první papež za posledních téměř 600 let a pouze druhý v historii rezignoval na svou funkci (ze zdravotních důvodů), ve vatikánském klášteře.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!