Soud po 36 letech propustil tři muže, kteří byli neprávem odsouzeni za vraždu

V americkém státě Maryland byli po neuvěřitelných 36 letech propuštěni na svobodu tři muži. Soudce totiž po přezkoumání případu rozhodl, že nespáchali vraždu, za kterou v roce 1984 dostali doživotní tresty. O případu informoval server BBC.

Pánové Chestnut, Stewart a Watkins byli zatčeni v roce 1983 v souvislosti s úmrtím DeWitta Ducketa. Čtrnáctiletého studenta někdo střelil zezadu do krku na chodbě baltimorské střední školy. Případ vzbudil obrovský ohlas. V Baltimoru se jednalo o vůbec první zabití studenta střelnou zbraní na půdě veřejné školy.

Tři zatčení, všichni v té době 16letí kluci, byli později obviněni z vraždy a v roce 1984 odsouzeni na doživotí. Případ se znovu otevřel až letos po stížnosti jednoho z vězněných. A soudce mu dal nakonec za pravdu. V pondělí tak všichni tři po dlouhých 36 letech opustili bránu baltimorské věznice.

„Ti tři byli usvědčeni, protože policie a státní zástupce selhali,“ řekla podle BBC státní zástupkyně Marilyn Mosbyová. Podle ní policisté manipulovali s ostatními svědky a činili na ně nátlak, aby proti zadržené trojici měli dostatek důkazů a mohli ji tak poslat do vězení, čímž by se případ „úspěšně“ uzavřel.

Podle současné prokuratury policie ignorovala a dokonce zatajovala výpovědi několika svědků, kteří za vraha označili jinou osobu. Někteří svědci nebyli během soudního procesu schopni identifikovat nikoho z trojice obžalovaných. Přesto soud poslal Chestnuta, Stewarta a Watkinse na doživotí za mříže.

„Nemyslím si, že je to vítězství. Je to spíše tragédie. A my si musíme přiznat, že za to neseme zodpovědnost,“ popsala pondělní propuštění vězněných mužů státní zástupkyně Mosbyová. Spravedlnost v tomto případě zůstane zřejmě slepá. Muž, který byl rovněž podezřelý z dnes už 37 let staré vraždy, zemřel v roce 2002.

Jeden z propuštěných se nechal na tiskové konferenci slyšet, že boj rozhodně neskončil a slíbil, že o trojici mužů bude ještě slyšet. Neoprávněně věznění muži totiž mohou vysoudit odškodné. Například v říjnu soud přiřkl Walterovi Lomaxovi, který si kvůli chybnému odsouzení odseděl 38 let, tři miliony dolarů (téměř 70 milionů korun). Jedná se o nejvyšší odškodnění, které kdy stát vyplatil za chybné odsouzení.

Tagy: