Soud potvrdil vinu 8 lidí a 9 firem v druhé větvi Rathovy korupční kauzy. Bývalý hejtman je mezi nimi

Středočeský krajský soud dnes odsoudil osm obžalovaných a devět firem v rámci takzvané druhé větve korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten je rovněž mezi odsouzenými. Všichni jsou podle soudu vinni ve všech bodech obžaloby. Měli manipulovat s veřejnými zakázkami na opravy nemocnic i nákup sanitek ve Středočeském kraji. Rozsudek je zatím nepravomocný. David Rath, který k soudu nedorazil, dostal rok vězení navíc.
Rozhovor s Davidem Rathem
Rozhovor s Davidem Rathem

reklama

Ústředními postavami procesu jsou, stejně jako v první části, David Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottova a její manžel Petr Kott. Podle nynější obžaloby si trojice na přelomu let 2011 a 2012 domlouvala úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, stavbu pavilonů a rekonstrukci nemocnic.

Chtěli přes 60 milionů, získali 3,34 milionu

Obžalovaní podle vyšetřovatelů požadovali přes 60 milionů korun. Vzhledem k tomu, že je v květnu 2012 zadržela policie, podařilo se jim získat „jen“ 3,34 milionu. 

David Rath

Rath zřejmě dostane část majetku zpět

Podle soudu se trestného jednání dopustili všichni obžalovaní včetně stavební společnosti Metrostav a jejího generálního ředitele Pavla Piláta, kterému navrhl žalobce uložit pětiletý nepodmíněný trest. Firma by pak podle závěrečného návrhu měla zaplatit 25 milionů korun a měla by být deset let vyloučena z účasti na veřejných zakázkách. Rozsudek zatím není pravomocný.

Osm let vězení a peněžité tresty

David Rath dostal úhrnný osmiletý trest odnětí svobody, tedy rok k původně sedmiletému trestu navíc, s ostrahou, propadnutí sedmi milionů korun a peněžitý trest osmnáct milionů korun. V případě neuhrazení náhradní trest ve výši tří let. Manželé Kottovi vyfasovali rovněž osm let vězení s ostrahou. Dále oba peněžitý trest ve výši dvacet milionů korun, v případě jehož neuhrazení dostanou náhradní trest tři roky. Všichni přitom dostali zákaz činnosti ve veřejné správě.

Žalobce navrhoval pro Davida Ratha prodloužení odnětí svobody o dva a půl roku. Manželům Kottovým navrhuje souhrnné tresty ve výši 8,5 roku a ostatním obžalovaným pobyt ve vězení mezi čtyřmi až 7,5 lety.

Rath nastoupil loni v říjnu k výkonu sedmiletého trestu do teplické věznice, tento týden byl převezen do vězení v pražské Ruzyni. Podle vyjádření jeho advokáta Romana Jelínka v médiích projevil o stěhování zájem, protože ruzyňská věznice hledá inzerátem lékaře. Vězeňská služba nicméně dříve v souvislosti s Rathem uvedla, že vězeň-lékař nyní ve svém oboru pracovat nemůže.

 

 

ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!