Soud rozhodl: Za vraždu bratra má jít mladík na 17,5 roku do vězení

Krajský soud v Ostravě včera poslal na 17,5 roku do vězení dnes už 19letého mladíka. Ten měl podle obžaloby loni v létě zavraždit svého nevlastního, teprve osmiletého, bratra.
06. 02. 2018 KRIMI: ZA VRAŽDU BRATRA MÁ JÍT MLADÍK NA 17 A PŮL ROKU DO VĚZENÍ
06. 02. 2018 KRIMI: ZA VRAŽDU BRATRA MÁ JÍT MLADÍK NA 17 A PŮL ROKU DO VĚZENÍ

Otřesný čin se stal loni v létě v malé obec na Opavsku. V tu dobu teprve 18letý mladík měl podle obžaloby v ložnici svých rodičů zavraždit svého, teprve osmiletého, nevlastního bratra.

„Nejprve mu přelepil ústa ustřiženou částí lepicí pásky, povalil jej na postel do polohy na břiše a opakovaně zaútočil na jeho krk, čímž mu způsobil tři horizontálně orientované řezné rány krku,“ odhalila během líčení hrůzné detaily soudkyně Natálie Tognerová.

Obžalovaný se k činu přiznal

Obžalovaný se k vraždě přiznal. Hájil se ale tím, že byl pod vlivem depresí a nebyl schopný se ovládat. Tvrdí, že až po činu si uvědomil, co udělal. Poté chtěl prý spáchat i sebevraždu a dokonce napsal rodičům i dopis na rozloučenou. Na život si ale nakonec nesáhl. Místo toho zavolal policii a řekl jim, že bratra zavraždil. Později se prý přiznal i rodičům. Motiv činu se ale nepodařilo zcela objasnit.

„Je to souhra více faktorů. Všechno v sobě dusil, čili to napětí se v něm kumulovalo a přišel bagatelní podnět, v podstatě to v něm vybouchlo a došlo k tomu, k čemu došlo,“ uvedl státní zástupce Vít Legerský.

Vrah Miroslav Kolman

Za brutální vraždu Čecha v Manchesteru dostane jeho krajan doživotí

Advokát obžalovaného žádal soud o zásadní změnu. A sice, aby obžalovaný byl souzen pro zabití. Za to by mu hrozil i mírnější trest. Tento návrh ale soud nepřijal a mladíka uznal vinným z vraždy. „Mám za to, že to nebyla vražda klasická, plánovaná, připravovaná. Byla to, bylo to zabití z krátkého takového vzteku,“ vysvětlil obhájce František Hendrych.

„Byl to jednoznačně zákeřný a likvidační útok vedený na bezbrannou osobu,“ odůvodnila soudkyně Tognerová své rozhodnutí.

Rozsudek ještě není pravomocný. Mladík si ponechal lhůtu na odvolání. Státní zástupce se naopak práva na odvolání vzdal.

reklama