Soud v Římě: Nejasný případ s možným doživotím pro americké studenty

Jeden z obviněných amerických studentů - Gabriel Natale-Hjorth u římského soudu

Soud s americkými studenty (Zdroj: AP)

Do Itálie se vrátila atmosféra z července loňského roku, kdy byl zabit pětatřicetiletý policista Mario Cerciello Rega. Před soudem dnes stanuli dva američtí studenti, kteří podle obžaloby policistu ubodali. V případě odsouzení jim hrozí až doživotní tresty. Případ ale s sebou nese řadu nejasností, a dává tak vzpomenout na další trestní kauzy v Itálii, ve kterých figurovali američtí občané.

V Římě dnes začal první den ostře sledovaného soudního líčení s údajnými pachateli – americkými studenty Finneganem Elderem (19) a Gabrielem Natale-Hjorthem (18). Žaloba je viní z toho, že jedenácti ranami nožem zavraždili policistu. Případ je ale opředen řadou nejasností, které vzbuzuje především výslech jednoho z údajných pachatelů a také protichůdná prohlášení hlavního svědka žaloby.

Oba Američané se loňského léta v Římě údajně pokusili koupit kokain v oblasti Trastevere poblíž Vatikánu. Vyšetřovatelům pak řekli, že muž jménem Sergio Brugiatelli pomohl dvojici najít dealera. Ten studentům údajně ale místo drogy prodal drcený acylpyrin. Oba mladíci pak měli vzít Brugiatelliho sportovní tašku. Za ní pak požadovali zpět své peníze a drogy.

Výměna měla proběhnout na místě poblíž hotelu, kde byli oba Američané ubytovaní. Co se pak na místě stalo, není zcela jasné. Podle žalobců Brugiatelli zavolal policii. Na místo výměny s ním dorazili dva policisté v civilu - v civilu policista Rega a jeho kolega Andrea Varriale. Následovala potyčka, při které byl Rega jedenáctkrát bodnut 18centimetrovým nožem.

Pochybnosti ohledně výpovědi

Policie uvedla, že našla později zbraň schovanou za falešným panelem v hotelovém pokoji amerických studentů. Jeden z nich, Finnegan Elder, připustil, že policistu bodl nožem a ten potom ukryl do mikiny. Uvedl ale, že tak jednal v sebeobraně, protože dvojice policistů v civilu údajně studenty napadla. Američané se pak dle svých slov domnívali, že se jedná o dealerovi komplice, protože se ani jeden z policistů údajně neprokázal průkazem.

Právě zde tkví zřejmě největší záhada celého případu. Kolega zemřelého policisty Varriale totiž tvrdí, že on i Rega se identifikovali odznaky. Američané je pak podle něj měli z obav před problémy napadnout. Klíčový svědek obžaloby ale u mnohých budí pochybnosti. Po incidentu měl totiž údajně vypovědět, že policisté byli napadeni muži severoafrického původu, které američtí teenageři rozhodně nepřipomínají. Navíc měl také říct, že policisté byli ozbrojeni.

Vyšetřování ale ukázalo, že oba policisté, ač byli v osudný večer ve službě, přijeli na místo neozbrojeni a bez zajištění kolegů, čímž se provinili proti policejním stanovám. Navíc po zatčení podezřelých se v tisku objevila uniklá fotografie (viz BBC), na které je Natale-Hjorth spoután a se zavázanýma očima vyslýchán na policejní stanici. Později se zjistilo, že Varriale si výslech natáčel na svůj mobil.

V Itálii vzbudilo zabiti policisty velké pozdvižení veřejnosti. Rega si vysloužil sympatie, neboť se před svoji smrtí čerstvě vrátil z líbánek. Jeho pohřbu, který byl živě vysílán v televizi, se zúčastnilo velké množství lidí. Mnozí Italové policistu oslavovali jako hrdinu a žádali tvrdé tresty pro pachatele.

I proto budou soudci v ostře sledovaném procesu pod značným tlakem. Oběma studentům podle italských médií hrozí i trest doživotního odnětí svobody.

Italské soudní kauzy s americkým podtextem

Naopak, americká a také britská média případ srovnávají s kauzou americké aktivistky Amandy Knoxové, která se v roce 2007 stala podezřelou v případu vraždy spolubydlící Meredith Kercherové. O dva roky později byla Knoxová za vraždu odsouzena, v roce 2011 osvobozena a o 3 roky později opět odsouzena. Teprve v roce 2015 byla nejvyšším odvolacím soudem definitivně zproštěna obvinění.

Dalším případem s americkým podtextem je kauza, kdy 3. února 1998 americký vojenský letoun při cvičném letu horským údolím v Cavalese přesekl lano lanovky. Kabina se dvěma desítkami lidí se zřítila do stometrové hloubky. Nikdo z nich pád nepřežil. Jde o nejhorší horskou tragédii v Itálii. Podle mnohých expertů se jednalo o porušení předpisů a navíc se objevily také informace, že se posádka letounu chtěla pobavit a pořídit záběry z Dolomitů. Případ vyvolal protiamerické demonstrace a byl požadován tvrdý trest. Pilot byl nakonec odsouzen na půl roku odnětí svobody.

Tagy: