Spadlá oční víčka u dětí mohou ohrozit funkci oka. Rodiče by to neměli podceňovat

Spadlé nebo povislé oční víčko. Možná vás to překvapí, ale to není problém jen starších lidí. Čím dál častěji se objevuje i u dětí. A nejde jen o estetiku, tahle vada může dlouhodobě ohrozit funkci oka. Někteří rodiče zbytečně čekají, až dítě vyroste, aby mohlo podstoupit operaci. Lékaři totiž provádějí zákroky i dvouletým dětem.
15. 10. 2017 ZPRÁVY: SPADLÁ OČNÍ VÍČKA U DĚTÍ MOHOU OHROZIT FUNKCI OKA
15. 10. 2017 ZPRÁVY: SPADLÁ OČNÍ VÍČKA U DĚTÍ MOHOU OHROZIT FUNKCI OKA

reklama

Problematika spadlého očního víčka není jen estetický problém, ale i zdravotní. Následkem může být zhoršené vidění, bolest hlavy, ale i celková únava. „Ta operace má být provedena tehdy, pokud to víčko ruší optickou osu vidění,“ řekl pro televizi Prima Milan Odehnal, primář oční kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

Tento problém potkal překvapivě i velice mladého pacienta. Devítiletý Jakub je důkaz, že spadlá oční víčka nemusí mít pouze lidé ve starším věku. „U syna se jednalo o vrozenou vývojovou vadu, takže se vlastně s tímto postižením narodil,“ popsala Kubova maminka Naďa Smolíková.

Jakub ještě patří do kategorie dětí, u kterých oční lékaři s operací čekali do okamžiku, než dítěti doroste lebka. Pokud by se Kuba narodil až teď, na operačním sále by skončil asi mnohem dřív. „Spíše se přikláníme k tomu, udělat tu operaci i dříve, třeba kolem druhého roku,“ říká Odehnal.

Děti postižené spadlým očním víčkem často zaklánějí hlavu

Operace je hotová přibližně během 30 minut a dítě hned druhý den po zákroku opouští nemocnici. Návod, jak si všimnout, že je u dítěte s očními víčky něco špatně, je podle primáře Odehnala velmi snadný:

„Když je dítě malinké a leží, tak se to moc nepozná, ale jakmile se začne zvedat, třeba si jen sedne, tak si toho rodiče všimnou. Pokud vidí, že to oko je do poloviny překryté tím očním víčkem, tak by neměli váhat. Když si rodiče všimnou, že dítě zaklání hlavu nebo si prstem zvedá oční víčko, tak to by měl být impuls, aby šli k očnímu lékaři.“

Že jde o rozsáhlý problém, potvrzuje i to, že jen v motolské nemocnici odoperují měsíčně s touto vadou 5 až 10 dětí. Na rozdíl od dospělých, kdy se většinou jedná jen o kosmetický zákrok, jsou zákroky u dětí hrazené zdravotní pojišťovnou. 

reklama

reklama