Spalničky ohromily Spojené státy: Vysoké pokuty za porušení karantény! A jak je na tom Česko?

Spojené státy americké se od začátku letošního roku potýkají s nepříjemným problémem- v USA se vyskytly spalničky. Toto vysoce nakažlivé onemocnění už postihlo 626 lidí, kteří mají přísný zákaz vycházet ven ze svých domovů a přijít do kontaktu se zdravými lidmi. Školy mají dokonce seznamy školáků, kteří se nesmí z důvodu nemoci objevit ve výuce. Spalničky nejvíce trápí New York.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

Vypadá to, že se počet nakažených spalničkami brzy vyrovná nejvyššímu počtu, který se během jednoho roku objevil v USA. Nyní je spalničkami, vysoce nakažlivým onemocněním projevující se horečkou, rýmou a kašlem nakaženo 626 lidí, přičemž rekordní číslo je 667. Američtí lékaři se obávají, že bude tato hranice nyní překročena.

Spalničky děsí populaci již několik století, i přes pokroky v lékařství stále platí, že je toto onemocnění jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let.

Právě proto se stát New York, kde je případů nakažení evidováno nejvíce, rozhodl pokutovat částkou jeden tisíc dolarů každého, kdo poruší pravidla karantény. Jedná se především o varování pro nezodpovědné rodiče, kteří nedbají pokynů a své děti posílají do škol i v případě, že jsou v inkubační době. Děti mladší 18 let, které nebyly očkovány proti spalničkám, mají zákaz chodit do škol, kostelů a jiných veřejných míst.

Ilustrační foto: Komár tygří

Evropě hrozí zvýšené riziko exotických infekčních onemocnění. Může za to globalizace, urbanizace i změny klimatu

Ve státě New York je hlášeno již 359 případů spalniček, z toho velká část nemocných se vyskytuje v židovské čtvrti, kde dospělí odmítají očkovat své děti. „Obáváme se, že v nadcházejících týden bude číslo nakažených stále stoupat a bude tak překonán rekord z roku 2014,“ uvedlo podle informaci serveru RT Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Problém už postihnul i Brooklyn, kde byli rodiče vyzváni, aby své malé ratolesti co nejdříve očkovali, protože počet nemocných se stále zvyšuje.

Jak jsou na tom Čechy?

I v Čechách je výskyt spalniček nezvykle vyšší, než tomu bylo v minulých letech. Od počátku roku 2019 do 17. 3. 2019 bylo hlášeno v České republice do Informačního systému infekční nemoci (ISIN) 298 osob nakažených spalničkami. Z toho 279 osob bylo klasifikováno jako potvrzené (102 případů není dosud v systému definitivně uzavřeno).

Onemocnělo 157 mužů a 141 žen. Výskyt onemocnění byl zaznamenán ve 13 krajích ČR, nejvíce pak v Praze (97 případů), Moravskoslezském kraji (48 případů) a Pardubickém kraji (47 případů). U 87 případů v Praze je vykazována souvislost s epidemií spalniček, která započala v roce 2018.

reklama