Spalovna ve Vřesové bude pálit toxické kaly. Obec prý o ničem neví. Krajský úřad: Všechny jsme informovali

Spalovna odpadu ve Vřesové na Sokolovsku má pálit toxické kaly z Ostravska. Vlaky by tam první náklad měly přivést ještě před koncem měsíce. Vedení obce ale tvrdí, že o ničem takovém neví a společnost je neinformovala. Povolení přitom už loni v září vydal Karlovarský krajský úřad a dotčené obce prý informoval.
13. 3. 2018 ZPRÁVY: POVOLENÍ UŽ PLATÍ, OBEC S TÍM PROTO PŘÍLIŠ NEZMŮŽE
13. 3. 2018 ZPRÁVY: POVOLENÍ UŽ PLATÍ, OBEC S TÍM PROTO PŘÍLIŠ NEZMŮŽE

reklama

Vřesová na Sokolovsku, malá obec, kde převážná část obyvatel žije ve dvou dlouhých bytovkách, jen pár desítek metrů od nich za plotem společnosti, která zpracovává komunální odpad, by v pecích měly hořet toxické kaly z Ostravska. „Nevíme, že takovéhle kaly se tady mají spalovat. Víme o tom, že tady je spalovna komunálního odpadu, což nespadají do toho kaly,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima místostarosta obce Vlastislav Hlávka (Za obec krásnější).

Jenže v povolení, které při rozjezdu spalovny udělilo provozovateli ministerstvo životního prostředí, se o kalech píše, a proto můžou tvořit část spalovaného odpadu. Provozovatel spalovny tak teď jen požádal o rozšíření už jednou uděleného povolení, kterému ministerstvo vyhovělo. A Karlovarskému krajskému úřadu nezbylo než příslušný dokument vydat.

Jak moc ohrozí GDPR svobodu médií v České republice?

Názory bez cenzury: Jak moc ohrozí GDPR svobodu médií v České republice?

Obec oficiálně prý nic neví

„Rozšíření tohoto integrovaného povolení je v souladu s právními předpisy. Znamená to tedy, že se tam budou zplyňovat obdobné typy kalů, jako se už zpracovávaly dosud,“ upřesnila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Obec podle místostarosty nemůže nic podnikat, jelikož oficiálně o ničem neví. Podle krajského úřadu, ale všechny dotčené obce dostaly do datových schránek informace o plánovaných změnách už loni v září. „O rozšíření integrovaného povolení informoval krajský úřad obec Vřesová, město Chodov, městský úřad Sokolov a také další instituce jako je například Česká inspekce životního prostředí,“ doplnila mluvčí.

Vedení obce chce situaci kolem kalu ve spalovně hlavně pečlivě monitorovat a dávat dobrý pozor, co se bude za bránou toho závodu dít. První zásilka kalu by sem přitom mohla dorazit už 19. března.

reklama

reklama