Španělská prokuratura brání nezávislosti Katalánska. Vyhrožuje zatčením katalánského premiéra

V poutech může podle španělského generálního prokurátora skončit katalánský premiér Carles Puigdemonta. Prokurátor viní Puigdemonta z nerespektování zákonů, zneužití úřední pravomoci nebo zpronevěry veřejných prostředků. Zatknout chtějí úřady i 700 katalánských starostů, kteří se k referendu o nezávislosti připojili.
Katalánsko bojuje za nezávislost
Katalánsko bojuje za nezávislost
youtube/Nová buržoazie News

reklama

Španělsko žije sporem o nezávislost Katalánska. Španělský generální prokurátor připustil, že by mohlo dojít k zatčení katalánského regionálního premiéra Carlese Puigdemonta. Vláda v Madridu hlasování považuje za nelegální a dělá vše proto, aby se neuskutečnilo. 

„Podmínky pro jeho zatčení mohou být splněny, jde o rozhodnutí, které je možné, ale zatím jsme se nedomnívali, že bychom ho měli přijmout,“ uvedl José Manuel Maza v rozhlasové stanici.

Kromě Puigdemonta  hrozí vězení i všem sedmi stovkách katalánských starostů, kteří snahu katalánského premiéra podporují. Policie si už k výslechu předvolala 17 osob, které jsou podezřelé ze založení internetových stránek spojených s podporou referenda.

Na žádost vlády pozastavil Ústavní soud platnost referenda. Pozastavení je samozřejmě na dobu určitou, než se o problému definitivně nerozhodne.

Katalánsko je připravené za nezávislost bojovat a nezastaví ho ani bezpečnostní složky, které ve skladech zabavují hlasovací lístky. 

reklama

reklama