Španělsko čelí uprchlické vlně

Mezinárodní organizace pro migraci varuje! Španělsko se pomalu ale jistě stává druhou největší branou pro vstup migrantů do Evropy. Počty příchozích, především z Afriky, rapidně rostou. Oproti loňsku se čísla ztrojnásobila.
7. 9. 2017 ZPRÁVY: ŠPANĚLSKO ČELÍ UPRCHLICKÉ VLNĚ
7. 9. 2017 ZPRÁVY: ŠPANĚLSKO ČELÍ UPRCHLICKÉ VLNĚ

reklama

Španělsko může mít brzy stejné potíže jako Itálie a Řecko. Počty příchozích migrantů po moři se den ode dne zvyšují. 

Ze zpráv našich expertů ve Španělsku vyplývá, že země teď prochází něčím podobným, jako Řecko začátkem roku 2015 nebo Itálie ještě o něco dříve.

Zdroj: Mezinárodní organizace pro migraci.

Čísla příchozích, především z Afriky, se oproti loňsku ztrojnásobily. Od začátku roku do konce července proniklo do Španělska po moři téměř 8 500 migrantů. Další asi 4 tisíce utečenců vstoupily do Španělska po zemi, především ve španělských enklávách Ceuta a Melilla, kde se nachází jediná pozemní hranice Evropské unie s Afrikou.

„Už v polovině srpna jsme přesáhli počet příchozích z loňského roku, a to máme před sebou ještě 4 měsíce.“ řekl Antonio Vicente z Jednotky červeného kříže. A na otázku, jak se situace může vyvíjet odpovídá, že v Maroku čekají další velké počty migrantů na příležitost dostat se do země. 

Španělsko by se tak brzy mohlo stát novým centrem evropské migrační krize. 
Zasáhnout v případě zhoršení situace je připravena už i Česká republika, jak nám prozradil ministr vnitra Milan Chovanec: „ Španělské území má tento problém. Zachyceny jsou některé migrační lodě i v oblastech jako je Bulharsko a další. Je zjevné, že se ty migrační trasy mění, a že se pašeráci lidí budou pokoušet dělat nové migrační trasy. My na to musíme reagovat. Tak, jak jsme pomohli Maďarům, Italům, pomůžeme Španělům. Pokud o to požádají, tak jsme připraveni.“  

Podle ministra má Česko seznam několika set zájemců, kteří jsou připraveni okamžitě vyjet. Zároveň prý, když bude třeba, poskytne Španělsku i finanční pomoc. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!