Španělsko povolilo kosovským sportovcům soutěžit pod vlastní vlajkou

Mezinárodní olympijský výbor s „nejhlubším uspokojením“ uvítal včerejší rozhodnutí španělské vlády, která povolila sportovcům z Kosova soutěžit pod svou vlastní vlajkou. Informovala o tom agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

Rozhodnutí představuje pro Madrid názorový obrat. Madrid byl tento týden vystaven tlaku poté, co Mezinárodní olympijský výbor vyzval mezinárodní sportovní federace, aby velká sportovní klání nepořádala ve Španělsku do té doby, než se Kosovo bude moci bez diskriminace zúčastnit.

Španělská vláda ustoupila Mezinárodnímu olympijskému výboru

Varování ze strany výboru přišlo poté, co bylo tento měsíc kosovským karatistům zakázáno soutěžit pod vlajkou Kosova na Světovém šampionátu v karate 2018 v Madridu.

Španělská vláda ve středu informovala, že sportovním delegacím z Kosova s příslušnými vízy umožní používat národní symboly, hymnu nebo vlajku. Slib ve společném prohlášení zakotvily Španělský olympijský výbor a Mezinárodní olympijský výbor.

Španělsko přitom Kosovo neuznává i z obav, že v opačném případě by tento krok mohl podpořit ambice separatistů v Katalánsku a Baskicku.

reklama