Špatné známky a vysvědčení už děti tolik netrápí. Více je tíží vztahy nebo psychické potíže

Tento týden čeká na žáky základních a středních škol pololetní vysvědčení. Na Linku bezpečí se už pravidelně v tomto období obrací několik tisíc dětí, které mají většinou strach z reakce rodičů. V posledních letech ale podobných telefonátů ubývá. Za to řeší děti a mladiství spíš vztahy.
ilustrační foto
ilustrační foto
iStock

reklama

V loňském roce se na Linku bezpečí obrátilo téměř 160 tisíc dětí. V jednatřiceti procentech případů řeší děti vztahy. Téměř čtvrtina pak řeší psychické obtíže a 20 % mladistvých se dovolají na Linku bezpečí s problémy sexuálního dospívání.

Strach ze špatných známek a školních výsledků je až na posledním místě. Zatímco před čtyřmi lety byl podíl volajících, kteří měli strach z reakce rodičů na jejich prospěch, 20 %, nyní to je už pouhých patnáct.

ilustrační foto

I děti mají deprese, většinou o nich ale nevíme. Nemoc má u nich jiné příznaky než u dospělých

Nejčastěji strach v potomcích vyvolávají sami rodiče a jejich způsob výchovy. „Obavy někdy pramení z předchozích špatných zkušeností, kdy se děti setkaly s křikem nebo přímo s tělesným trestem. Dítě panikaří, a pak volí zkratkovitá řešení a přemýšlí nad útěkem,“ vysvětlila hlavní psycholožka Linky bezpečí Lucie Bukovská.

Někdy si neví s vysvědčením rady ani rodiče. Někteří se obrací na Rodičovskou linku, kde čerpají inspiraci, jak správně postupovat pro zlepšení známek jejich ratolestí. „Aby se dítě mohlo ve škole rozvíjet po všech stránkách, je důležité, aby rodiče a učitelé spolu efektivně spolupracovali,“ uvedla vedoucí Rodičovské linky Kateřina Schmidová. Navíc dodala, že vhodné řešení je pravidelné doučování nebo při opakovaném selhání pak vyhledat psychologa.

reklama

reklama