Spíte méně než šest hodin? Můžete mít až trojnásobné riziko úmrtí na rakovinu nebo srdeční choroby

Méně než šest hodin spánku denně může zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit riziko úmrtí na srdeční choroby nebo rakovinu, zejména pokud člověk trpí některou chronickou nemocí, uvádí nová studie amerických vědců. Informoval o tom server Daily mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Tým vědců z Pennsylvania State College of Medicine, který se podílel na výzkumu 1600 dospělých ve věku od 20 do 74 let, tvrdí, že by lékaři měli doporučovat svým pacientům, a těm trpícím chronickými nemocemi zvláště, dostatečnou spánkovou rutinu.

Lidé s vysokým krevním tlakem nebo diabetem ohroženi ještě více

Účastníci studie byli rozděleni na skupiny: jedna skupina lidí měla druhé stadium vysokého krevního tlaku nebo diabetu druhého stupně a druhá skupina měla anamnézu srdeční choroby nebo mrtvice. Lidé byli v devadesátých letech podrobeni studiu v laboratoři během svého spánku a až do konce roku 2016 byly sledovány příčiny jejich úmrtí.

Na dobrý spánek by se nemělo čekat

Spíte špatně? Pravděpodobnost, že to bude horší, se zvyšuje

Vědci zjistili, že dospělí trpící vysokým krevním tlakem nebo diabetem druhého typu mají v případě nedostatečného spánku méně než šest hodin denně dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční choroby nebo mozkovou příhodu. Lidé s anamnézou srdečních onemocnění pak při nedostatku spánku riskují až trojnásobné riziko úmrtí na rakovinu.

Nedostatek spánku spojován také s obezitou nebo diabetem

„Naše studie naznačuje, že dosažení normálního spánku může být pro některé lidi s těmito zdravotními stavy a riziky ochranné,“ uvedl hlavní autor studie, Dr. Julio Fernandez-Mendoza z Pennsylvania State College of Medicine.

Samotný nedostatek spánku pak odborníci spojují i se zdravotními riziky, jako jsou obezita, diabetes nebo srdeční onemocnění.

Národní spánková nadace doporučuje dospělým lidem ideální délku spánku v rozmezí od sedmi do devíti hodin. Nicméně studie z roku 2015 zpracovaná Centry pro kontrolu a prevenci nemocí zjistila, že zhruba polovina dospělých v USA spí méně než je právně ona doporučená doba spánku.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!