Spíte méně než šest hodin? Můžete mít až trojnásobné riziko úmrtí na rakovinu nebo srdeční choroby

Tým vědců z Pennsylvania State College of Medicine, který se podílel na výzkumu 1600 dospělých ve věku od 20 do 74 let, tvrdí, že by lékaři měli doporučovat svým pacientům, a těm trpícím chronickými nemocemi zvláště, dostatečnou spánkovou rutinu.
Účastníci studie byli rozděleni na skupiny: jedna skupina lidí měla druhé stadium vysokého krevního tlaku nebo diabetu druhého stupně a druhá skupina měla anamnézu srdeční choroby nebo mrtvice. Lidé byli v devadesátých letech podrobeni studiu v laboratoři během svého spánku a až do konce roku 2016 byly sledovány příčiny jejich úmrtí.
Vědci zjistili, že dospělí trpící vysokým krevním tlakem nebo diabetem druhého typu mají v případě nedostatečného spánku méně než šest hodin denně dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční choroby nebo mozkovou příhodu. Lidé s anamnézou srdečních onemocnění pak při nedostatku spánku riskují až trojnásobné riziko úmrtí na rakovinu.
„Naše studie naznačuje, že dosažení normálního spánku může být pro některé lidi s těmito zdravotními stavy a riziky ochranné,“ uvedl hlavní autor studie, Dr. Julio Fernandez-Mendoza z Pennsylvania State College of Medicine.
Samotný nedostatek spánku pak odborníci spojují i se zdravotními riziky, jako jsou obezita, diabetes nebo srdeční onemocnění.
Národní spánková nadace doporučuje dospělým lidem ideální délku spánku v rozmezí od sedmi do devíti hodin. Nicméně studie z roku 2015 zpracovaná Centry pro kontrolu a prevenci nemocí zjistila, že zhruba polovina dospělých v USA spí méně než je právně ona doporučená doba spánku.