Spojené státy sestřelily íránský dron. Podle Trumpa ohrozil výsadkovou loď

Agentura AP zveřejnila video z brífinku amerického prezidenta, na kterém oznámil, že americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj. Přiblížil se na zhruba 900 metrů k plavidlu.
USA sestřelily íránský dron
USA sestřelily íránský dron
PENTAGON/CNN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Tohle je poslední z mnoha provokací a nepřátelských akcí Íránu proti plavidlům, která operují v mezinárodních vodách. USA si ponechávají právo chránit své lidi, majetky a zájmy. Dron byl okamžitě zničen,“ řekl Trump. 

Podle jeho slov se íránský dron příliš přiblížil k výsadkové lodi USS Boxer. Tím ohrozil bezpečnost nejen plavidla, ale také posádky. Prezident také novinářům řekl, že Američané před akcí opakovaně vyslali k íránskému bezpilotními stroji výzvy, aby se vzdálil. Akci označil za obrannou. Íránský ministr zahraničí ještě v noci uvedl, že nemá informace o tom, že by jeho země přišla o dron. Záběry z incidentu zveřejnil Pentagon.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem jsou dlouhodobě napjaté, mimo jiné i kvůli jadernému programu Teheránu. Íránské gardy navíc na konci června sestřelily v oblasti americký dron.

Reklama
Reklama