Společenský život snižuje riziko demence. Pozitivně ovlivňuje paměť a jiné kognitivní funkce

Společenský život kolem padesátého až šedesátého roku života člověka podle nového průzkumu snižuje v pozdějším věku riziko rozvoje demence. Podle odborníků má aktivní společenský život v každém věku příznivý vliv na snížení rizika demence, informoval server Independent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Akademičtí pracovníci britské University College London zjistili, že ten, kdo se vídá s přáteli téměř denně kolem svojí šedesátky má o dvanáct procent menší pravděpodobnost rozvoje demence než ten, kdo se vidí s jedním, dvěma přáteli každých pár měsíců.

Pozitivní dopady socializace

Socializace podporuje užívání paměti i jazyka, což může pomoci minimalizovat efekt demence, míní hlavní autorka studie profesorka Gill Livingstonová. „Sociálně angažovaní lidé procvičují kognitivní funkce, jako jsou paměť a jazyk (řeč), což jim může pomoci rozvíjet kognitivní rezervy. Ačkoliv možná nezastaví proměny mozku, kognitivní rezerva může lidem pomoci lépe se vyrovnat s důsledky pozdějšího věku a zpomalit symptomy demence.“

Ilustrační foto

Lidem středního a staršího věku užívajícím antidepresiva hrozí podle studie třikrát vyšší riziko demence

Trávení více času s přáteli podle profesorky může rovněž být dobré pro duševní pohodu a může korelovat s fyzickou aktivitou, což jsou další dva elementy, které mohou snížit riziko rozvoje demence.

Další důvod pro vytváření komunit a společenství

Vědci analyzovali data ze studie sledující více než deset tisíc lidí od roku 1985. Účastníci byli při šesti příležitostech dotazováni na frekvenci, s jakou se socializují s přáteli a bližními. Podle doktora Andrew Sommerlada představuje demence „hlavní globální zdravotní výzvu“ s předpokládaným jedním milionem Britů zasažených touto nemocí v roce 2021.

„Zjištění se mohou proměnit ve strategie pro redukci rizika demence u každého člověka a přidávají další důvod k podpoře propojených komunit a nalezení způsobů jak snížit izolaci a osamělost,“ uvedl Sommerland.

reklama

reklama