Společenský život snižuje riziko demence. Pozitivně ovlivňuje paměť a jiné kognitivní funkce

Společenský život kolem padesátého až šedesátého roku života člověka podle nového průzkumu snižuje v pozdějším věku riziko rozvoje demence. Podle odborníků má aktivní společenský život v každém věku příznivý vliv na snížení rizika demence, informoval server Independent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Akademičtí pracovníci britské University College London zjistili, že ten, kdo se vídá s přáteli téměř denně kolem svojí šedesátky má o dvanáct procent menší pravděpodobnost rozvoje demence než ten, kdo se vidí s jedním, dvěma přáteli každých pár měsíců.

Pozitivní dopady socializace

Socializace podporuje užívání paměti i jazyka, což může pomoci minimalizovat efekt demence, míní hlavní autorka studie profesorka Gill Livingstonová. „Sociálně angažovaní lidé procvičují kognitivní funkce, jako jsou paměť a jazyk (řeč), což jim může pomoci rozvíjet kognitivní rezervy. Ačkoliv možná nezastaví proměny mozku, kognitivní rezerva může lidem pomoci lépe se vyrovnat s důsledky pozdějšího věku a zpomalit symptomy demence.“

Ilustrační foto

Lidem středního a staršího věku užívajícím antidepresiva hrozí podle studie třikrát vyšší riziko demence

Trávení více času s přáteli podle profesorky může rovněž být dobré pro duševní pohodu a může korelovat s fyzickou aktivitou, což jsou další dva elementy, které mohou snížit riziko rozvoje demence.

Další důvod pro vytváření komunit a společenství

Vědci analyzovali data ze studie sledující více než deset tisíc lidí od roku 1985. Účastníci byli při šesti příležitostech dotazováni na frekvenci, s jakou se socializují s přáteli a bližními. Podle doktora Andrew Sommerlada představuje demence „hlavní globální zdravotní výzvu“ s předpokládaným jedním milionem Britů zasažených touto nemocí v roce 2021.

„Zjištění se mohou proměnit ve strategie pro redukci rizika demence u každého člověka a přidávají další důvod k podpoře propojených komunit a nalezení způsobů jak snížit izolaci a osamělost,“ uvedl Sommerland.

Reklama
Reklama