Sponzorovali teroristy? Francouzský cementářský gigant čelí vyšetřování kvůli aktivitám v Sýrii

Francouzská společnost Lafarge má problém. Firma patřící pod cementářský gigant LafargeHolcim totiž čelí vyšetřování kvůli možnému financování terorismu. Konkrétně by se mělo jednat o teroristickou organizaci v Sýrii. Společnost už minulý rok připustila, že v minulosti vyplácela peníze různým skupinám v Sýrii, aby na severu válkou sužované země mohla nadále provozovat svoji továrnu. O případu informuje server stanice BBC.
Francouzská firma čelí obvinění z podpory terorismu
Francouzská firma čelí obvinění z podpory terorismu
AP

Kromě financování teroristické skupiny čelí ještě Lafarge podezření ze spoluúčasti na zločinech proti lidskosti a ohrožování lidských životů v Sýrii. Vyšetřování čelí také osm bývalých manažerů firmy.

Interní vyšetřování, které proběhlo minulý rok, odhalilo důkazy o tom, že fabrika v Sýrii, která patřila této společnosti, poskytovala finanční prostředky místním ozbrojeným skupinám. Mezi nimi měly být i organizace napojené na Islámský stát. Údajně proto, aby nebyl narušen chod provozu. V závěru spisu se pak konstatuje, že závod Jalabiya podnikl pro udržení fabriky v chodu a ochrany zaměstnanců „nepřiměřená opatření“. Provoz závodu byl nakonec v roce 2014 ukončen a o rok později se Lafarge spojila se společností Holcim.

ilustrační foto

Migranti v Německu se sami udávají, že spolupracují s teroristy. Chtějí se tak vyhnout deportaci

Předseda LafargeHolcim Beat Hess v dnešním prohlášení uvedl, že firma lituje aktivit její dceřiné společnosti v Sýrii. „Nikdo z těch, kteří jsou vyšetřováni, už ve společnosti nepracuje,“ stojí ve vyjádření.

LafargeHolcim je největší světový producent cementu. Působí přibližně v 80 zemích světa a zaměstnává okolo 80 tisíc lidí.

reklama