Sportovní kluby nemají peníze na údržbu sportovišť

Sportovní kluby volají SOS. Už roky udržují sportoviště bez odpovídající podpory státu. Přitom vlastní nemovitosti v hodnotě desítek miliard korun. Jestli se situace brzy nezmění, hrozí kolaps.
10. 4. 2018 ZPRÁVY: SPORTOVNÍ KLUBY NEMAJÍ PENÍZE NA ÚDRŽBU SPORTOVIŠŤ
10. 4. 2018 ZPRÁVY: SPORTOVNÍ KLUBY NEMAJÍ PENÍZE NA ÚDRŽBU SPORTOVIŠŤ

reklama

„Stát to nechal na okraji společnosti a došlo to do této situace, kdy vlastně na provoz a údržbu nejdou peníze. A nemluvíme o penězích, které by měly být na výstavbu nových sportovišť,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Sportoviště podporují obce, ale to nestačí. V minulosti vyplácenou státní podporu bývalá ministryně školství Kateřina Valachová po skandálu s dotacemi do fotbalu stopla. Letošní snaha o podporu ztroskotala na složité byrokracii a nezohlednila majitele starých budov.

Evropský parlament

Evropská komise zmrazila Česku dotace pro podnikání

Ministerstvo bere na zřetel spíše, kolik dětí sportuje než to, v jakém stavu je sportoviště

„Zvolili jsme spíše výkonové kritérium. To znamená, kolik tam sportuje dětí, jaká tam probíhá aktivita, než tedy stáří majetku,“ upřesnil náměstek ministerstva školství pro sport Karel Kovář. „Údržba zůstává upozaděna. Je tam jen provoz,“ upozornila starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Problematické jsou i například kurty v Praze v Modřanech. Když zaprší, nedá se na nich hrát. Potřebovaly by kompletní rekonstrukci, ta by ale u jednoho kurtu vyšla na stovky tisíc a na to klub nemá peníze.

Muž, který v obchodním centru v Letňanech ubodal prodavačku, je na útěku

Vražda v obchodním centru v Letňanech: Muž ubodal prodavačku a odešel v novém obleku, policie po něm pátrá

Miliardy přitom sportovcům slíbila už vláda Bohuslava Sobotky

Ještě horší situace je ve sportovním klubu v Ostravě, kde už museli některá sportoviště omezit. „Museli jsme zavřít bazén v sauně. Vzhledem samozřejmě k nějaké větší nákladovosti, ať už je to voda nebo energie. Museli jsme jedno sportoviště omezit nebo uzavřít,“ vysvětlil manažer TJ Ostrava Miloš Matula.

Nedostatek peněz trápí i sportovce v Karlových Varech. Konkrétně je to klub Tělovýchovná jednota Lokomotiva Karlovy Vary. Peníze by potřebovali hlavně na opravu zázemí. „Udělat tady tribunu, střídačky dát dohromady a pak se vlastně zaměřit na vlastní objekt,“ doplnil zase předseda TJ Lokomotiva Karlovy Vary Petr Kořán.

Přitom ještě vláda Bohuslava Sobotky slibovala sportovcům sedm miliard korun, nakonec to bylo 5,5. Teď už politici opět slibují. Otázkou ale je, jestli do té doby nebudou ze sportovišť pouze opuštěné ruiny. 

reklama

reklama