SPORTSTAR: Cyklista Peter Sagan zůstává svým stínem. Za neuspokojivými výsledky hledejme dvě možné příčiny

Slovensko a celý cyklistický svět řeší, co se děje se superstar Peterem Saganem. Populární cyklista v předchozích letech drtil soupeře, kdykoli si zamanul. Ve spurtech těžko hledal přemožitele, sbíral jedno etapové vítězství za druhým. Navíc tím, jaký je a jak se cyklistikou baví, si získal mnoho fanoušků v různých částech světa. Jeho výkony v této sezóně jsou pouhým stínem.
Unavený Peter Sagan po závodě ve Francii
Unavený Peter Sagan po závodě ve Francii
Facebook/Peter Sagan

reklama

Trojnásobný mistr světa dobyl jediné etapové vítězství v lednu v Austrálii. V březnu ho na vysokohorském kempu ve španělské Sieře Nevadě přibrzdil žaludeční virus. Týden kvůli němu nešlápnul do pedálů, přesto se čekalo zlepšení v jeho oblíbených jarních klasikách. Jenže Sagan očekávání znovu nenaplnil a zůstává daleko za svým standardem. Poslední dva závody Amstel Gold Race v Belgii o uplynulém víkendu a čtvrteční Valónský šíp vůbec nedokončil. 

"Vždy si užívám každou chvíli na Amstel Gold Race, a to zejména v takový den s dobrým počasím a velkými zástupy diváků. Chtěl jsem to zkusit ještě dnes, ale pak jsem zjistil, že to nebude můj den. Gratuluji Maxovi Schachmannovi za jeho páté místo. Dnes byl velmi silný a jel šikovným způsobem," uvedl po nedokončeném závodě v Belgii Sagan na svých sociálních sítích.

 

 

Po nedokončeném závodě jarní klasiky ve Valonsku na twitteru vzkázal: "Poté, co jsme s týmem pracovali na Valónském šípu, rozhodli jsme se, že pro mě bude nejlepší vzít si pár dní volna, abych se lépe připravil na Amgen (pozn. autora: závod okolo Kalifornie) a zbytek sezóny." Peter Sagan tak evidentně stále není ve své obvyklé pohodě a formě.

Odborníci navíc poznamenávají, že je příliš hubený. Z 80 kilogramů shodil na 73. Spekuluje se o dvou důvodech. Jedním je, že Sagan vše podřizuje přípravě na nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France. Zde by i přes svých neuvěřitelných šest vítězství v bodovací soutěži sprinterů neměl se svou postavou na žlutý trikot pro celkového vítěze velké šance. Hubne tedy proto, aby dokázal Geraintu Thomasovi či Chrisu Froomovi konkurovat i v kopcích?

Za vším hledejme ženu?

Druhou možnou příčinou poklesu formy jsou osobní problémy. Peter Sagan při loňské Tour de France nečekaně oznámil rozchod s manželkou Katarínou. Partnerská krize samozřejmě neunikla médiím, což mohlo mít na závodníkovu psychiku vliv. Katarína byla důležitou součástí Saganova života, vždy ho podporovala. Sagan navíc přišel i o častý kontakt se synem Marlonem. Která z teorií je blíže k pravdě, ukáže pravděpodobně až samotná červencová Tour de France a další vývoj probíhající sezóny.

reklama

reklama