SPORTSTAR: Mysl sportovců ovlivňuje strach. Rozhovor s koučem Janem Mühlfeitem o nejlepších sportovcích a správném nastavení mysli

Trenérů přes fyzickou kondici je v Česku více než dost. Psychická stránka sportovců se u nás ale dlouho zanedbávala. Kouč Jan Mühlfeit přišel s metodami přímo z vedení Microsoftu a dnes ho vyhledávají ti nejlepší sportovci.

Patřil k nejbližším spolupracovníkům Billa Gatese. Teď je bývalý ředitel Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit mentálním koučem Petra Frydrycha, Mirky Knapkové Topinkové nebo olympijského vítěze v pětiboji Davida Svobody.

„Sportovce učím to, jak se do flow dostat a jak se tam udržet. Potřebují to z toho důvodu, že většinou klasické trenérské školy učí sportovce tělo, soupeře, techniku, ale neučí je hlavu,“ popisuje svou úlohu ve sportovních výkonech svých svěřenců.

Olympionik David Svoboda zažil výchovu šampiona

Jeden ze svěřenců Jana Mühlfeita, pětibojař David Svoboda, měl dobré zázemí v rodině. Jak vypadá výchova sportovce? „David byl i vychováván jako olympijský vítěz, protože já znám jeho maminku Dášu. On má ještě dva bráchy a když se jim něco nedařilo, tak ona jim nenadávala. Říkala jim: nedaří se to z toho důvodu, že na vás čeká ještě něco lepšího. A přesně tak to je. Vítěz nejdříve vyhraje ve své hlavě a pak jde bojovat. Díky tomu je olympijský vítěz,“ přibližuje Mühlfeit důležitost správného nastavení myšlenek.

Na jeho slova reaguje David Svoboda: „Já vždy strašně rád říkám, že strach se pokusí vždy o každého. O ty nejlepší, i o ty slabší a klíčem koučinku z mého pohledu nebo z pohledu sportovce je odstranit negativní vlivy, které vždy přijdou. Vyhraje ten, kdo to zvládne lépe než ostatní. Je to stejné, jako když chci oslovit hezkou holku, která se mi líbí. Také z toho začnu být nervózní.“

Mezi svěřence Jana Mühlfeita patří i útočník AS Řím Patrik Schick, za kterého italský gigant utratil nejvíce peněz v dějinách klubu. Přestupová částka se vyšplahala na miliardu korun! Mladý sportovec se tím dostává pod obrovský tlak, který ne všichni zvládnou. Sportovců, kteří očekávání vznikající z jejich obrovského talentu nenaplnili, jsou tisíce. Ke skvělým sportovním schopnostem jim nepomohla hlava.

O situaci Schicka Jan Mühlfeit říká: „Patrik je velmi učenlivý člověk. Já si myslím, že je to obrovský talent, že to prostě v sobě má.“ Na sociálních sítích se objevila zajímavá výzva fanoušků AS, že pokud se Patrik Schick pod zkušeným manažerem zlepší, nechají mu vystavět sochu.

A jak Mühlfeit vidí šance sedmnáctiletého tenisového talentu Jiřího Lehečky?

„Neznám za posledních 15 let talentovanějšího hráče a řekl to i Jarda Navrátil (trenér tenisové reprezentace, poznámka autora) po Davis Cupu, že nezažil za těch třináct let, co je kapitánem, takový vstup sedmnáctiletého kluka. Má servis 228 km za hodinu. V zápase, co hrál s Haasem, tak tam ta opička jasně zaútočila ve třetím setu, kdy vedl 2:1 a 40:15 a bohužel to neproměnil. Kdyby to proměnil, mohlo to dopadnout ještě lépe, ale i tak klobouk dolů. Je to fantastický úspěch a fantastický výkon,“ nešetřil superlativy na adresu Lehečky. Právě „opičkou“ Mühlfiet narážel na strach a zatím nedostatečnou psychickou vyspělost mladého hráče. Nastavení hlavy může hrát roli v rozhodujících momentech utkání, závodu nebo i celé sezóny.

Vzkaz na závěr: „Když budete něco dělat, miřte na měsíc. Když náhodou netrefíte, skončíte pořád mezi hvězdami,“ motivuje nás Jan Mühlfeit.

Tagy: