Spouští se druhá vlna kotlíkových dotací. Přehledně vše o podávání žádostí

Stát rozdělí další miliardy korun na nové kotle. Ministr životního prostředí Richard Brabec mluví o "velké kotlíkové revoluci". Druhá vlna dotací se spouští o rok dříve, než se plánovalo, a celkem jsou pro zájemce připraveny 3 422 miliony korun. Na pořízení nového zařízení, například plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel, tak budou moci další lidé výrazně ušetřit.
O dotaci bude moci zažádat vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti určené k bydlení, kde chce měnit starý kotel za nový. Podpora na výměnu lokálního zdroje tepla na vytápění je určena pouze pro budovy, kde se v současné době topí pevnými palivy.
Peníze budou rozdělovat jednotlivé regiony a i přímo u jednotlivých krajských úřadů se budou podávat žádosti. Kraje budou moci o dotaci pro své občany zažádat u fondu od 31. března do 28. dubna letošního roku. Kdy se žádosti začnou přijímat, zatím jasné není. "Bude to záležet samozřejmě na jednotlivých krajích, jak rychle zareagují na tu naši výzvu, kterou vypisujeme dnes. Ale ten nejzazší termín by měl být konec října letošního roku," říká ministr Richard Brabec (ČSSD). Obyvatelé jednotlivých krajů tak podrobné a aktuální informace o tom, kdy přesně přijímání žádostí odstartuje, získají přímo na úřadech či jejich webových stránkách. Každý region také získá jinou částku na rozdělení mezi žadatele, jak je vidět v následující tabulce.
Kotlíkové dotace: Alokace prostředků mezi kraje. Zdroj: MŽP
Dotace pak dělají 75–80 procent ceny projektu, maximálně 127,5 tisíce korun. Záleží na regionu a typu vybraného kotle. Dalších 7,5 tisíce korun získají lidé v regionech s dlouhodobě znečištěným ovzduším. A to není všechno. Pokud lidé budou chtít ještě v budoucnu rekonstruovat, vyplatí se jim aktuální výměna kotle hned dvakrát. "Třeba přístí rok nebo přespříští rok se rozhodnou, že by rádi realizovali ještě dílčí zateplení v rámci Nové zelené úsporám. A my jim vyplatíme ještě dodatečně bonus za to, že si v letošním roce vyměnili kotel – třeba 20 nebo až 40 tisíc korun," říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
Kotlíkové dotace: Výše podpory pro žadatele. Zdroj: MŽP
Další peníze mohou žadatelům přidat i kraje. Na severu Moravy by se tak mohlo stát, že lidé získají nový kotel za minimum ceny nebo dokonce zadarmo.
Nová vlna má být ještě ekologičtější než ta minulá. Například kotel výhradně na úhlí už si v jejím rámci nepořídíte. Nebudou podporovány ani kombinované kotle s ručním přikládáním. Prosazovat se mají naopak tepelná čerpadla a spalování biomasy. "Zájem o čistě uhelné kotle byl totiž v první výzvě minimální, tyto kotle tvořily pouhých 12 procent ze všech podaných žádostí," tvrdí ministr.
Nové zařízení musí splňovat předepsané hodnoty emisí a předepsanou účinnost. Pokud budete chtít získat dotaci, musíte si pořídit jeden z registrovaných a schválených výrobků, které najdete v Seznamu výrobků a technologií podporovaných v dotačních programech Státního fondu životního prostředí ČR. Tyto stránky slouží k vyhledávání a výběru výrobků a technologií, na které lze získat podporu nejen v rámci kotlíkových dotací, ale i v programu Nová zelená úsporám. Seznam se má postupně doplňovat.
Tepelné zdroje, které využívají obnovitelnou energii (tepelná čerpadla, kotle na pelety, dřevo...), může instalovat jen kvalifikovaný topenář. Jinak nemusí být dotace uznána.
Například dražší kotle na biomasu si v minulosti nemohl každý dovolit. "Byl problém financování ekologických zdrojů pro slabší sociální vrstvy obyvatel," tvrdí prodejce dotovaných kotlů Pavel Kačírek. Přitom právě senioři a lidé bez peněz často topí nejstaršími kotly. Nově má pomoct takzvaná platba ex ante. "Nemusí někde vytáhnout z kapsy 100 tisíc korun, zaplatit za ten kotel nebo tepelné čerpadlo a čekat měsíc, dva, než jim přijdou ty peníze," doplňuje ministr. Dotace bude odplacena na základě zálohové faktury přímo dodavateli.
Pravidla pro to, jaké dokumenty budete muset k žádosti na úřadu předložit, stanoví vždy konkrétní instituce. Nicméně následující doklady byste si měli připravit každopádně. Kromě samotné žádosti, kterou získáte na úřadu, se jedná o:
Lidé kvůli dotacím často i nocovali v dlouhých frontách. To má utnout elektronické podávání žádostí – plánují ho zatím kraje Královéhradecký, Jihočeský, Jihomoravský, Vysočina, Plzeňský, Olomoucký a Moravskoslezský.
V minulosti lidé také museli dělat takzvaná mikroenergetická opatření, pokud dům nesplňoval požadavky na energetickou třídu C. To už neplatí. "Lidé nebudou muset provádět mikroenergetická opatření, díky čemuž nejen finančně, ale i administrativně ulevíme žadatelům a zároveň budeme moci z uspořených peněz podpořit výrazně více domácností. Celá půl miliarda korun tak půjde rovnou na výměnu zdrojů. I díky tomu můžeme ve druhé vlně do konce roku 2019 vyměnit dalších 35 tisíc kotlů,“ informuje ministr Brabec. A ještě jedna novinka: „Nově jsme oproti první výzvě zavedli stropy na maximální výši dotace. Tím zajistíme, že kotle nebudou zbytečně předražené, ale na žadatele to zároveň nijak nedopadne. Díky zrušeným mikroenergetickým opatřením se totiž celkově sníží obnos, který žadatel bude muset financovat ze svého. Například u nejoblíbenějších kombinovaných kotlů je to až o 7 tisíc korun méně, které bude muset domácnost doplatit na výměnu s dotací,“ doplňuje náměstek sekce evropských fondů ministerstva životního prostředí Jan Kříž.
Pokud máte dluhy vůči orgánům státní správy a nemáte vytvořený splátkový kalendář či jiný uznatelný krok, pak o dotaci nemůžete žádat.
Ivana Kropáčková, ve spolupráci s Lenkou Pištěkovou, reportérkou Zpráv FTV Prima
Prima RÁDCE je také na Facebooku. Najdete nás zde.