Sprejování a neúcta k umění jako turistická atrakce, to vše nabízí návštěvníkům pražská agentura

Nedávný případ německých „sprejerů“ ukázal stinnou stránku pražského turismu, kterou mnozí návštěvníci přijímají s nadšením, ale místní obyvatelé kritizují. Muži z Německa jednali na vlastní pěst, v Praze však existují turistické agentury, které nabízejí turistům možnost vcelku beztrestně vandalizovat umění. Vlastník Lennonovy zdi však podal začátkem července trestní oznámení na neznámou osobu. S vedením Prahy 1 plánuje projednávat, co se zdí bude dál.
Sprejování a neúcta k umění jako turistická atrakce (Zdroj: Facebook)
Sprejování a neúcta k umění jako turistická atrakce (Zdroj: Facebook)
@RiversidePartiesPrague / Facebook

reklama

V pondělí zadržela policie v Praze dva muže, kteří sprejem poničili část Karlova mostu. Případ byl projednán ve zkráceném řízení, cizinci dostali každý 100tisícovou pokutu a pětiletý zákaz vstupu do České republiky. Dohromady pak musí zaplatit navíc 40 tisíc za uhrazení napáchané škody. Jeden z pachatelů u soudu uvedl, že netušil, že se jedná o tak vzácnou památku, za incident se na úkor celého Německa omluvil velvyslanec Christoph Israng.

 

Praha, hlavní město zábavy

V roce 2018 navštívilo hlavní město více než 6,5 milionu zahraničních turistů. Praha je proslulá, kromě své historické a kulturní atmosféry, také nočním životem. Nejznámějšími kluby disponuje ulice Dlouhá v srdci města, které občas tepe životem až příliš a místní si pak stěžují na hluk způsobený návštěvníky barů, kteří zde „upouští páru“.

Magistrát se snaží situaci řešit, dal tak vzniknout postu tzv. nočního starosty, kterým je Jan Štern. Ten má za úkol analyzovat, vyjednávat a plánovat, jak dojít rozumného kompromisu mezi obyvateli Prahy 1, kteří by se rádi vyspali, a provozovateli barů.

Oblíbeným lákadlem na turisty byl dlouho například tzv. Beer Bike – vozidlo, jež uveze až 13 pasažérů, kteří ho za pomoci šlapání pohání, a přitom si vychutnávají čepované pivo. Proti této aktivitě se vymezilo nové vedení Prahy a primátor Zdeněk Hřib oznámil, že bude Beer Bike od srpna v Praze zakázán, atrakce totiž čelila kritice, že je hlučná a omezuje dopravu v centru.

 

Pivo a spreje pro turisty

Nevšední turistický zážitek nabízí všem, kdo se rozhodli objevovat krásy Prahy, společnost Riverside Parties. Na své webové stránce se prezentuje jako atypická agentura složená z lidí, kteří si vyzkoušeli práci průvodců po celém světě a došli k závěru, že jsou obyčejné prohlídky příliš nudné – rozhodli se proto začít je dělat po svém. „Je nám jasné, že tato událost není pro každého. Je víceméně jenom pro úžasné lidi,“ snaží se na webu nalákat potenciální zákazníky. Za cca 20 euro pak nabízí neomezenou zásobu drinků, večeři a „neuctivý umělecký zážitek“.

Z fotografií z prohlídek zveřejněných na jejich facebookovém profilu vychází, jaké destinace návštěvníkům Prahy agentura představuje. Skupinky turistů navštěvují například sochy dětí na Kampě, kde popíjí alkohol a baví se. Sochy používají jako „rekvizity“ ke svým aktivitám, včetně pití alkoholu, přičemž je někteří stihnou „zneuctít“ vulgárními pózami pro fotografie, kterými se následně společnost chlubí na svých sociálních sítích.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The things drunks will do. #picoftheday #prague #walkingtour #datassthough

A post shared by Prague Riverside Parties (@pragueriverside) on

 

Jednou z destinací prohlídky jsou také Čůrající postavy před Muzeem Franze Kafky. Sochy jsou návštěvníky často využívány k pořízení legračních fotek, někteří na ně ale také odkládají kelímek od piva, nebo se na ně snaží vylézt. Svou návštěvu zakončí skupinka přiopilých turistů vedených průvodcem u Lennonovy zdi, kde mají možnost dát prostor svému uměleckému talentu. Jejich dočiněním se tak na slavné zdi objevily například obrázky mužského přirození.

 

Lennonova zeď je přitom známou uměleckou plochou, která kromě toho, že slouží jako památník slavného zpěváka, reprezentuje také odpor proti komunistickému režimu.

Na stránce TripAdvisor, kam se často uchylují turisté, kteří chtějí objevit lokální podniky a akce, jsou díky svému vysokému hodnocení právě Beer Bike a Riverside jedničkou a dvojkou v sekci Noční život. Jsou tedy jako první na očích všem, kteří přijeli do Prahy za zábavou, a to navzdory tomu, že místním více škodí, než prospívají.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!