Srbsko v těchto dnech žije aférou ruského špióna

ruský a srbský agent
ruský a srbský agent
foto youtube

reklama

 

Rozruch způsobilo video na YouTube, na kterém je vidět, jak na parkovišti muž, údajně ruský špión, předává igelitovou tašku srbskému agentovi. Ten tašku odkládá do auta a oba odcházejí do kavárny, kde se rozloučí.

Muž označený za srbského agenta vytahuje z auta tašku, kterou obdržel, a nachází v ní obálku s penězi.

Video se objevilo na YouTube 17. listopadu a bulharský investigativní novinář Christo Grožev snímek publikoval na svém twitteru, odkud se dále šířil. Přitom bulharský novinář uvedl, že zjistil pomocí softwaru pro porovnání obličejů „Microsoft Azure“, že se jedná o známého ruského agenta GRU Georgi Klebana, který byl zástupcem vojenského přidělence v Srbsku, a letos v červnu byl z této pozice odvolán.

Srbská bezpečnostně-informativní agentura (BIA) potvrdila pravost záznamu a Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že se Kleban nenachází na seznamu aktivních diplomatů v Srbsku. BIA také potvrdila, že se jedná o ruského agenta, ale totožnost – příslušnost druhého muže k některé ze srbských výzvědných agentur odmítla sdělit.

 

 

Srbský prezident, který byl mimochodem právě v těchto dnech propuštěn z nemocnice pro potíže se srdcem, nařídil BIA vyšetřování kauzy, a jak uvádí agentura Reuters, mohl by případ vést k napětí v jinak dobrých vzájemných vztazích Ruska a Srbska. Současně ministr vnitra Nebojša Stefanović odletěl do Moskvy na jednání se šéfem Bezpečnostní rady Nikolajem Petruševem. Schůzka však nemusí mít nic společného s tímto případem.

Okamžitě se v médích objevily spekulace, že se jedná o provokaci narušující dobré vztahy obou zemí a že v pozadí je boj o zahraničně-politickou orientaci Srbska.

Objevily se také informace (deník Politika), že se jedná o již několik let starý snímek a že jde jen o jakousi obchodní schůzku.

Nicméně dnes si pozval srbský prezident Aleksandar Vučić k jednání ruského velvyslance Aleksandra Bocana-Harčenka, kterému byl přítomen srbský ministr obrany Aleksandar Vulin. Schůzka byla o to více závažná, neboť srbský prezident má 4. prosince jednání s ruským protějškem Putinem. Bocan-Harčenko nechtěl schůzku s prezidentem po jejím skončení komentovat. Dnes večer vydá prezident Vučić ke kauze prohlášení.

Dnes se ozvala také ruská strana, a to nejdříve vyjádřením mluvčího ruského prezidenta Dmitrie Peskova, který prohlásil, že dobré vzájemné vztahy nemůže narušit rádoby skandál s údajnou korupcí vojenského charakteru.

K případu se vyjádřila také mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová, která uvedla, že se zdrží komentáře. „Určitě se k tomuto tématu vrátím, až budou známa fakta. Zatím nemohu nic říct, neboť fakta nejsou.“

 

Mirko Radušević

reklama

reklama