Srbsko v těchto dnech žije aférou ruského špióna

ruský a srbský agent
ruský a srbský agent
foto youtube

 

Rozruch způsobilo video na YouTube, na kterém je vidět, jak na parkovišti muž, údajně ruský špión, předává igelitovou tašku srbskému agentovi. Ten tašku odkládá do auta a oba odcházejí do kavárny, kde se rozloučí.

Muž označený za srbského agenta vytahuje z auta tašku, kterou obdržel, a nachází v ní obálku s penězi.

Video se objevilo na YouTube 17. listopadu a bulharský investigativní novinář Christo Grožev snímek publikoval na svém twitteru, odkud se dále šířil. Přitom bulharský novinář uvedl, že zjistil pomocí softwaru pro porovnání obličejů „Microsoft Azure“, že se jedná o známého ruského agenta GRU Georgi Klebana, který byl zástupcem vojenského přidělence v Srbsku, a letos v červnu byl z této pozice odvolán.

Srbská bezpečnostně-informativní agentura (BIA) potvrdila pravost záznamu a Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že se Kleban nenachází na seznamu aktivních diplomatů v Srbsku. BIA také potvrdila, že se jedná o ruského agenta, ale totožnost – příslušnost druhého muže k některé ze srbských výzvědných agentur odmítla sdělit.

 

 

Srbský prezident, který byl mimochodem právě v těchto dnech propuštěn z nemocnice pro potíže se srdcem, nařídil BIA vyšetřování kauzy, a jak uvádí agentura Reuters, mohl by případ vést k napětí v jinak dobrých vzájemných vztazích Ruska a Srbska. Současně ministr vnitra Nebojša Stefanović odletěl do Moskvy na jednání se šéfem Bezpečnostní rady Nikolajem Petruševem. Schůzka však nemusí mít nic společného s tímto případem.

Okamžitě se v médích objevily spekulace, že se jedná o provokaci narušující dobré vztahy obou zemí a že v pozadí je boj o zahraničně-politickou orientaci Srbska.

Objevily se také informace (deník Politika), že se jedná o již několik let starý snímek a že jde jen o jakousi obchodní schůzku.

Nicméně dnes si pozval srbský prezident Aleksandar Vučić k jednání ruského velvyslance Aleksandra Bocana-Harčenka, kterému byl přítomen srbský ministr obrany Aleksandar Vulin. Schůzka byla o to více závažná, neboť srbský prezident má 4. prosince jednání s ruským protějškem Putinem. Bocan-Harčenko nechtěl schůzku s prezidentem po jejím skončení komentovat. Dnes večer vydá prezident Vučić ke kauze prohlášení.

Dnes se ozvala také ruská strana, a to nejdříve vyjádřením mluvčího ruského prezidenta Dmitrie Peskova, který prohlásil, že dobré vzájemné vztahy nemůže narušit rádoby skandál s údajnou korupcí vojenského charakteru.

K případu se vyjádřila také mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová, která uvedla, že se zdrží komentáře. „Určitě se k tomuto tématu vrátím, až budou známa fakta. Zatím nemohu nic říct, neboť fakta nejsou.“

 

Mirko Radušević

reklama