Stačilo pár hodin a znali jsme viníka katastrofy letadla PS752, říkají ukrajinští vyšetřovatelé k íránskému raketovému útoku

Ukrajinští vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že posádka ukrajinského letounu sestřeleného nad Íránem zemřela okamžitě, když raketa explodovala těsně vedle kokpitu. Střepiny pronikly do kabiny a letadlo se zřítilo.
Křídla zříceného letadla vykazují podezřelé stopy po střepinách
Křídla zříceného letadla vykazují podezřelé stopy po střepinách
profimedia.com

reklama

Oleksij Danilov, předseda ukrajinské rady pro národní bezpečnost a obranu poskytl, v Kyjevě redakci kanadské televizi CBC News podrobný pohled na vyšetřování letu ukrajinského letadla, které bylo 8. ledna po startu v Teheránu zasaženo íránskou raketou.

„Dokážete si jen představit, co se tam dělo,“ řekl Danilov a měl na mysli kokpit letadla. „Je jasné, že smrt nastala okamžitě. Stačilo pár hodin a znali jsme viníka katastrofy letadla PS752,“ dodal ukrajinský politik.

Fotografie zveřejněné ukrajinskou prezidentskou kanceláří ukazují části kokpitu letadla, zčernalé a prošpikované malými otvory, o kterých vyšetřovatelé tvrdí, že jsou důsledkem průniku střepin rakety, která explodovala. Tvrdí, že věděli, o jaký typ střely se jedná, ale podrobnosti nezveřejnili.

V sobotu ráno Írán překvapivě přiznal, že jedna z jeho elitních protiletadlových revolučních gard omylem krátce po vzletu vypálila raketu na letadlo.

katastrofa ukrajinského letadla nad Íránem

Írán přiznal, že omylem sestřelil ukrajinské letadlo. Dosud přitom vinu popíral

Ukrajinští vyšetřovatelé po tři a půl hodinové práci v Teheránu věděli, jak k pádu letadla došlo. 24 hodin ale čekali, zda Írán neučiní velkorysé přiznání a tím ušetří rodinám a letecké společnosti agónii konfrontačního vyšetřovacího procesu. Po celou dobu si ukrajinský tým, skládající se z 45 vyšetřovatelů, musel nechat informace pro sebe.

Jak se situace vyvíjela

Letadlo ve středu 8. ledna startovalo z teheránského Mezinárodního letiště Imáma Chomejního. Mělo hodinu zpoždění pro vykládku nadměrného nákladu a přetížení (to ale nemělo vliv na katastrofu). Tři a půl minuty po vzletu došlo k nehodě. Ukrajinské a íránské úřady oznamují, že začal hořet jeden z motorů. Hassan Razaeifar, vedoucí výboru vyšetřování leteckých nehod, řekl, že pilot v posledních momentech s dispečery nekomunikoval. Letoun prošel dva dny před nehodou kontrolou.

Ve čtvrtek britský server Daily Mail spekuluje o tom, že po íránském útoku na dvě vojenské základny v Iráku byla ve vzduchu řada vojenských dronů, které se mohly s Boeingem srazit. Ze zpráv íránských vyšetřovatelů o leteckém neštěstí vyplývá, že se piloti ukrajinského letadla pokoušeli vrátit na teheránské letiště, než se jejich letoun v plamenech zřítil. Deník New York Times na internetu zveřejňuje video, které zřejmě ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště zasáhla letadlo ve vzduchu. Letadlo ještě chvíli pokračuje v letu.

pátek již začaly pochybnosti. Objevily se zprávy, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana. Podle zdrojů z Pentagonu mohlo jít o nešťastnou náhodu. Alí Ábedzádeh z íránské organizace pro civilní letectví tvrdil, že zásah raketou je nemožný: „Když letadlo zasáhne raketa nebo střela, bude padat volným pádem. Pilot se ale snažil vrátit zpět na letiště.“

Kanadský premiér Justin Trudeau, s odvoláním na informace tajných služeb, tvrdí, že možná stroj zasáhla neúmyslně íránská raketa. Donald Trump říká, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl. Teherán stále tuto verzi odmítá a mluvčí íránské vlády popřel, že by ukrajinský letoun zasáhla raketa. Íránci označují tyto zprávy za psychologickou válku vůči Íránu.

sobotu ráno Írán již přiznává, že jeho armáda neúmyslně sestřelila ukrajinské dopravní letadlo. Později se objevuje zpráva, že odpálení rakety bylo provedeno za zlomek vteřiny osamělým operátorem.

Ihor Sosnovskiy, viceprezident ukrajinské největší letecké společnosti Ukraine International Airlines (UIA) konstatuje: „V naší éře informací je hloupé se pokusit něco zakrýt

V letadle cestovalo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců (2 cestující a 9 členů posádky), 10 Švédů, 4 Afgánci, 3 Němci a 3 Britové.

reklama

reklama