Stane se Katar ostrovem? Saúdská Arábie postaví průplav

Vztahy mezi Katarem a Saúdskou Arábií se nejspíše jen tak nezlepší. Naopak po loňském společném oznámení Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Egypta a právě Saúdské Arábie o ukončení diplomatických a obchodních vztahů s Katarem přichází další vzkaz nevraživosti. Saúdové chtějí postavit průplav dlouhý 60 kilometrů. Tím by svého souseda úplně odřízli od pevniny a udělali z něho ostrov.
Katar
Katar
Maps.google.com

reklama

Kanál Salwa bude 60 kilometrů dlouhý, 20 metrů hluboký a 200 metrů široký. Jeho břeh se využije pro vybudování turistického letoviska, úložiště odpadu a vojenské základny. Do výběrového řízení se přihlásilo pět společností. Saudský list Makkah uvedl, že by vítěz výběrového řízení měl být znám do tří měsíců.

Obyvatelé Kataru nesou rozhodnutí o stavbě kanálu hodně nelibě. Rozpad vztahů v regionu zemi donutil k hledání nových partnerů, konkrétně Turecka a Íránu. Vznikly tak dva bloky, které nemají dobré vztahy. Jednou ze záminek bylo nařčení Kataru z podpory terorismu.

Katar odmítá veškerá podezření o podpoře teroristů a tvrdí, že za vším stojí plánovaná vojenská intervence. Bohatá země s velkými zásobami ropy musí dovážet potraviny a spoléhat na zmíněné partnerství s Tureckem a Íránem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!