Staněk zůstává, pochybnosti přetrvávají

Ministr Antonín Staněk (ČSSD) má za sebou perný den, nejdříve musel své počínání na ministerstvu kultury vysvětlovat sněmovnímu podvýboru pro kulturu a pak ještě grémiu ČSSD. Přestože ani jedno z jednání nerozptýlilo pochybnosti ohledně jeho postupu, ve funkci zatím zůstává. Staněk se uprostřed kritiky ocitnul poté, co odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa.
Antonín-Staněk-foto-youtube
Antonín-Staněk-foto-youtube

reklama

I přes nové podezření výbor nepřesvědčil

Členy sněmovního podvýboru Staněk evidentně nepřesvědčil, jelikož podvýbor přijal usnesení, které ministrovo jednání považuje za neadekvátní. „U mě se prohloubily pochybnosti o tom, jaké důvody vedly pana ministra, že ředitele obou institucí odvolal,“ uvedl předseda podvýboru Martin Baxa (ODS), který dodal, že mu odvolání nepřišlo správné. Podvýbor pro kulturu následně ministra vyzval, aby výběr nových ředitelů konzultoval s odbornou veřejností a zajistil u něj dostatečnou transparentnost.  

Fajt tam zůstat nemohl

Odvolání Fajta muselo být dle Staňka okamžité, jelikož „došlo s největší pravděpodobností k protiprávnímu postupu při uzavření licenční smlouvy.“ Staněk již v dubnu podal na Fajta trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun a kvůli nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií Praha. Spolu s tím ministr uvedl na jednání podvýboru i další podezření, kvůli kterým musel být Fajt odvolán. „Problémy kolem externích právních smluv, které uzavírala Národní galerie v celkové částce asi 6,3 milionu korun, dále některé smlouvy, které jsou uzavírány s podřízeným panem Malátem a jeho prostřednictvím s firmami, ve kterých je zastoupen, a další sérii pochybení, která souvisejí s činností Národní galerie,“ sdělil před novináři.

Do konce měsíce musí připravit nové výběrové řízení

Přestože někteří členové ČSSD požadovali ještě před několika dny Staňkův odchod, tak po jednání grémia nic takového nezaznělo. „On nerozptýlil ty pochybnosti o způsobu řešení těch personálií…,“ uvedl na adresu Staňka statutární předseda strany Roman Onderka. Grémium ministrovi uložilo, že má do konce května zorganizovat a připravit transparentní výběrové řízení na obě uvolněné funkce.

Staněk má své zastánce i odpůrce

Zatímco odbory NGP se za ministra postavily, a to mimo jiné kvůli nevyhovujícím personálním obměnám, část kulturní veřejnosti se proti Staňkovi ostře vymezuje a vytvořila proti němu petici, kterou podepsalo šest tisíc lidí.

Dalibor Zítko

reklama

reklama