Starbucks slaví. Nemusí doplácet několik miliónů eur

Americká společnost Starbucks nemusí doplácet daně. Rozhodl o tom tribunát Evropské unie v úterý v Lucembursku. Vyhověl tak odvolání kavárenského průmyslu, který měl doplatit třicet miliónu eur (776 miliónů korun) na daních v Nizozemsku. Zrušil tím nařízení Evropské komise, která tvrdila, že kavárna znevýhodnila ostatní společnosti.
Starbucks nebude doplácet daně
Starbucks nebude doplácet daně
foto pixabay

reklama

Pro EK je to zklamání ve snaze zamezit poskytování nepovolené státní pomoci v podobě daňových úlev velkým firmám. Kavárenský řetězec spolu s nizozemskými úřady napadl rozhodnutí v roce 2015, nyní se dospělo k výsledku.

Hlavním důvodem, proč Evropská komise chtěla po Starbucksu doplatit daně, byl ten, že daňová dohoda mezi Nizozemskem a Starbucksem z roku 2008 firmu zvýhodnila oproti ostatním, uvedla agentura Reuters. Podle ní byl řetězec v rozporu s pravidly EU o ochraně hospodářské soutěže. Unijní soudci ale uvedli, že „komise nebyla schopna prokázat existenci výhody ve prospěch Starbucksu“. 

Nejen Starbucks, ale i Fiat se odvolával proti starému nařízení z roku 2015. Podle EK má doplatit Lucembursku mezi dvaceti až třiceti milióny eur. Italsko-americká automobilka tak velké štěstí neměla. Tribunát EU rozhodl, že postup EK byl v pořádku. Fiat uvedl, že zvažuje další kroky a účastníci plánují proti rozsudku další odvolání. Soudy se tak mohou protáhnout na dalších několik let.

 

Aneta Šimečková

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!