Starostou Amsterdamu se poprvé v historii stala žena!

Nizozemské hlavní město Amsterdam má vůbec poprvé v historii ve svém čele ženu! Starostkou města se stala Femke Halsema (52), členka levicové politické strany GroenLinks. „Jsem pyšná a poctěna,“ řekla po svém zvolení.
Femke Halsema
Femke Halsema
Facebook/Femke Halsema

reklama

Zatímco řada velkých měst v Nizozemsku vedly ženy, pro hlavní město je to premiéra. Do dnešní doby ještě nikdy v historii nebyla do čela Amsterdamu zvolena žena.

Femke Halsema se řadu let věnovala politice, je členkou strany zelených GroenLinks, ale od roku 2011 z vysoké politiky odešla a začala pracovat jako spisovatelka. Natočila dokonce televizní dokumentární seriál a vedla několik výzkumných projektů. Se svým manželem a dvěma dětmi žije ve východní části hlavního města Nizozemska.

Candela vypadá romanticky, ale nikdo tu bydlet nechce

Nastěhujte se do „malé Neapole“. Její starosta vám za to zaplatí

Její nominace proběhla jen několik měsíců poté, co skupina prominentních žen v Amsterdamu protestovala v otevřeném dopise, že ženy nezískávají kvalitní pracovní pozice. „Pro hlavní město, které je považováno za emancipované, rozmanité, tolerantní a genderově neutrální, je tenhle fakt trapný a smutný,“ psaly v dopise.

O tom, že by v čele městě byla žena, se mluvilo dlouho, ale vždy převažoval názor, že pro tak důležitou funkci není žádná vhodná žena.

A podle informací serveru BBC, se ani nominace Femke neobešla bez kritiky. Petice proti jejímu zvolení čítala 7400 podpisů.

Nominace paní Femke ještě musí být ratifikována vládou a podepsána králem. To už je ale považováno jen za formalitu. Vůbec první starosta Amsterdamu byl zvolen v roce 1343.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!