Starostové chtějí jednoduchý stát, Trikolóra navrhuje odvádět část daně ze mzdy na důchody

„Stát má občanovi sloužit, ne mu házet klacky pod nohy,“ tvrdí Starostové a nezávislí. Proto představují balíček opatření, který by měl občanům zjednodušit život při vyřizování věcí na úřadech. Trikolóra Václava Klause mladšího dnes zase navrhla, aby měli lidé možnost část daně ze mzdy odvádět na důchody.
Starostové chtějí jednoduchý stát, Trikolóra navrhuje odvádět část daně ze mzdy na důchody
Starostové chtějí jednoduchý stát, Trikolóra navrhuje odvádět část daně ze mzdy na důchody
Starostové a nezávislí

reklama

Na své tiskové konferenci dnes Starostové a nezávislí (STAN) představili svůj plán, jak skoncovat s nadbytečnou státní administrativou. Hnutí si od návrhů slibuje menší zátěž pro občana při vyřizování věcí na úřadě.

Jedním z návrhů je, aby si mezi sebou jednotlivé úřady sdílely informace o občanovi, které jsou veřejně dostupné v centrálních rejstřících a evidencích. Pokud už stát informaci jednou někde získal, nebude ji muset člověk na jiném úřadě dokládat znovu. To se může týkat třeba potvrzení o studiu nebo souhlasu s umístěním sídla podnikání při zákládání živnosti.

STAN chce dále také rozbít bariéry spojené s místem bydliště. Podle Starostů není současná situace žádoucí, kupříkladu vzhledem ke studiu či práci v jiném městě. Návrh by umožnil dostavit se na nejbližší úřad, nikoli pouze na ten, který má člověk v místě trvalého bydliště.

V neposlední straně strana navrhuje zavedení zveřejnění informací o zahájení exekuce v centrálním registru vozidel. Lidé v exekuci totiž nemohou volně nakládat se svým majetkem. V případě, že se dnes dlužník rozhodne prodat své auto, transakce není platná. Kupující tak za současné právní úpravy může nejen přijít o koupené auto, ale nemusí se mu ani vrátit zpět peníze, za které ho pořídil.

„Dnes je velmi náročné podnikat – zavádí se nástroje sledování, zvyšují se daně a zavádějí se vysoké sankce za špatné vyplnění kolonky. Kroky vlády dělají prostředí pro podnikatele nepřehledné. Chceme jim alespoň částečně ulevit,“ uvedla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

„Balíček pro jednoduchý stát“ obsahuje celkem dvanáct opatření. Některá z nich jsou navrhované úpravy, jiné prosazené zákony a další zase představují návrhy, které vládní koalice zamítla a namísto toho si vytvořila svou vlastní verzi.

Daň z práce místo státu na důchody

Hnutí Trikolóra navrhuje, aby měli lidé možnost část z daně ze mzdy posílat na důchod někomu ze svých blízkých. Částka by se pak odečetla z daní. Hnutí si od návrhu slibuje podporu rodinné soudržnosti a snížení vysokého zdanění práce v České republice.

Daňoví poplatníci by se mohli dobrovolně rozhodnout, zda odvedou celou daň ze mzdy státu, nebo část do výše až 1 % ze své hrubé mzdy odvedou na důchod svým rodičům, prarodičům nebo jiným blízkým. Při příjmu 30 tisíc hrubého měsíčně by tak člověk mohl odvést až tři sta korun na důchod někomu z rodiny.

Hnutí argumentuje vysokým zdaněním práce. Česká republika se řadí v rámci zemí OECD do první desítky. V rámci Evropy je zde vyšší zdanění práce než na Slovensku nebo v Polsku. Oproti západním zemím, jako je Německo a Francie, má však ČR daň ze mzdy nižší.

„Náš návrh také pomáhá matkám, které mají v průměru nižší důchody, protože vychovávaly děti a nepřispívaly tolik do systému. Jejich děti jim to mohou na stáří díky našemu návrhu vrátit,“ řekl předseda Václav Klaus mladší. Trikolóra počítá s tím, že navrhovaný zákon vyjde státní kasu na nejvýše tři miliardy korun ročně.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!