Stát dá 30 miliard na boj se suchem

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání Národní koalice pro boj se suchem oznámil, že ČR v rámci tzv. národního investičního plánu investuje třicet miliard v příštích deseti letech do projektů v boji proti suchu. Babiš zároveň kritizoval předchozí vlády, že od revoluce nepostavily žádnou přehradu nebo nádrž.

Bez vody není život,“ přiblížil premiér, že voda je ještě vyšší vládní prioritou než energie. Do projektů prohlubování vrtů a studen chce vláda nalít více než 24 miliard korun, nejvíce těchto projektů by mělo být realizováno ve Středočeském kraji. Dalších 6 miliard chce potom vláda poslat na obnovu vodovodů, jedním z projektů by mělo být například vybudování přivaděče Praha – Kladno nebo posílení kapacity Východočeské vodárenské soustavy Náchod – Hradec Králové. Premiér zároveň připomněl, že v částce třiceti miliard "nejsou zahrnuty výdaje na velké (nové) nádrže jako Heřminovy a Vlachovice.“ Jen výstavba nového vodního díla Vlachovice na Zlínsku je přitom odhadovaná na nejméně 5,36 miliard korun.

Likvidace plevele mechanicky, ne chemicky

V rámci opatření proti suchu spouští několik projektů i ministerstvo zemědělství. Pilotní projekt pro šetrně hospodaření zemědělců na vodní nádrži Švihov počítá s omezením používání prostředků na ochranu rostlin, které jde nad rámec stávajících omezení. Ministerstvo uvolňuje i 200 milionovou dotaci pro pěstitele cukrové řepy. Pěstitelé mají nahradit k přírodě nešetrné chemické odstraňování plevele odstraněním mechanickým. Spolu s tím ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přislíbil, že Česko bude prostřednictvím jeho rezortu letos investovat na opatření proti suchu i 3 miliardy z evropských dotací.

Vzácné kovy za cisterny

Premiér na tiskové konferenci také prozradil, že dlouhodobě „apeluje“ u ministryně ochodu a průmyslu, aby zvážila odprodej vzácných kovů v rámci státních hmotných rezerv, výměnou za nakoupení cisteren na pitnou vodu. Ty jsou využívány pro řadu obcí v dobách sucha. Ředitel odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu Jan Piskáček pro online redakci TV prima uvedl, že ministerstvo takovou variantu zvažuje. „Zvažuje se varianta odprodat některé položky a nahradit je komoditami potřebnými pro moderní průmyslová odvětví (např. skladování energie) či jinými aktuálně potřebnými položkami (např. prostředky pro zajištění pitné vody),“ uvedl Piskáček.

Podzemní vody ubývá

V celé České republice je nyní úroveň hladiny pod normálem. „Dnes ta situace podle vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu je skutečně podstatně horší než v minulém roce a ta prognóza také není moc příznivá. Musíme si přát, aby příští zima byla bohatá na srážky,“ sdělil Premiér. Zatímco v roce 2014 vykazovalo podnormální úroveň hladiny mělkých vod jen 58 procent vrtů, tak v současném roce jich je již 89 procent. Zpráva ČHMÚ doslovně uvádí, že „i přes srážkově nadnormální zimní období nedošlo, zejména v nižších a středních nadmořských výškách, k dostatečnému doplnění zásob vody v půdě a v podzemních vodách.“ Dá se tedy očekávat, že stav podzemních vod se oproti minulému roku nezlepší, ba naopak, kvůli velmi suchému dubnu by se naopak mohlo i zhoršit.

Jak je potom vidět v grafu ČHMÚ, nejnižší úhrny srážek ve srovnání s normálem trápí kraje jako je Liberecký, Pardubický, Královohradecký a Ústecký. V těchto krajích „spadlo méně než 70% srážkového normálu“.

Zdroj: zpráva čhmú

Dalibor Zítko

Tagy: