Stát ruší sportovní i kulturní akce nad 100 lidí

Stát zakáže akce nad 100 účastníků. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. Zákaz by měl platit od dnešní 18. hodiny.
9. 3. 2020 TOP STAR: KORONAVIRUS STRAŠÁKEM KULTURNÍCH AKCÍ!
9. 3. 2020 TOP STAR: KORONAVIRUS STRAŠÁKEM KULTURNÍCH AKCÍ!

reklama

Na dnešní tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl premiér Andrej Babiš, že stát zakáže akce nad sto účastníků. Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých s účastí přesahující ve stejný čas sto osob. Opatření bude platit od dnešní 18. hodiny až do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů, řekl Babiš.

O zavírání restaurací a obchodních center zatím stát neuvažuje, na tiskové konferenci bezpečnostní rady státu to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jednorázové akce nad sto lidí jsou podle něj ale problém. „Toto, o čem hovoříme a na co se to vztahuje, jsou nějaké jednorázové akce, kde je najednou poměrně velký počet lidí. Nejsou to zařízení, kde se ti lidé mění v čase, procházejí a podobně, jako jsou nákupní centra a wellness centra. Problém je, pokud se lidé koncentrují na jednom místě v rámci plesu, taneční akce, společenské události, sportovní události. Nejsou až takový problém místa, kde lidé korzují,“ doplnil ministr Adam Vojtěch.

koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: V Česku je 61 případů nákazy novým koronavirem. Stát zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zavře školy

Sportovní akce se budou moci konat bez diváků, podle Babiše bude záležet na rozhodnutí pořadatelů, respektive svazů. Již nyní je například jisté, že za zavřenými dveřmi odehrají středeční zápas basketbalistky USK Praha, které ve čtvrtfinále budou hostit italský tým Schio. Klub českých šampionek to oznámil na Facebooku. Ale i tento zápas je v ohrožení, Italky můžou dostat zákaz vstupu do ČR.

Fotbalové zápasy organizované Fotbalovou asociací ČR se zatím nebudou odkládat. Podle rozhodnutí výkonného výboru bude ale pořadatel povinen zajistit, že se utkání zúčastní maximálně sto osob. Naopak zrušeno bylo dnešní slavnostní vyhlášení ankety Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2019, příští týden v neděli se neuskuteční ani vyhlášení svazové ankety Fotbalista roku 2019.

Už dnes jsou na programu další zápasy předkola play off extraligy či první ligy hokeje. Vedení soutěží a Českého svazu ledního hokeje bude situaci řešit na poledním jednání. Hokejové a fotbalové ligy se však mohou konat bez diváků. Nebude se konat ani středeční souboj hokejových týmů univerzit Liberce a Ústí nad Labem o krále severu.

Zákaz sportovních akcí nad 100 lidí dopadl i na běžecké závody. Akce naplánované na nadcházející víkend se neuskuteční. Stejně zřejmě dopadne Pražský půlmaraton, na který se 28. března chystá více než deset tisíc účastníků s výrazným podílem zahraničních běžců. Podrobné informace o jeho osudu zveřejní pořadatel do středy.

svět bojuje proti koronaviru

KORONAVIRUS SVĚT: Přes 114 000 nakažených a 4000 obětí, italská celonárodní karanténa dopadla i na předsedu Evropského parlamentu

V souvislosti s nařízenými opatřeními řada pořadatelů již oznámila zrušení svých akcí. Například spolek Milion chvilek pro demokracii přerušil svou sérii protivládních demonstrací a zrušen byl i filmový festival Febiofest, který se měl konat v Praze od 19. března. Pražská část festivalu Jeden svět ale pokračuje v malých sálech.

Například některá menší kina či hudební kluby v Brně ale uzpůsobí kapacitu tak, aby nebyl překročen nařízený limit návštěvníků, a zřejmě budou pokračovat v produkci. Moravské divadlo Olomouc kvůli opatřením uzavřelo dnes svou budovu pro veřejnost. Druhé z olomouckých divadel, Tramtarie, naopak program neruší, výhodou je jeho sál do kapacity 100 lidí. Opatření proti koronaviru zruší v Plzni udělování hudebních cen Žebřík. I v Ústeckém kraji se kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru ruší většina akcí nad 100 lidí.

Ruší se některé premiéry filmů a na ně navazující distribuce. Do kin tak třeba zatím nepřijde film 3Bobule, který měl mít premiéru ve středu. Ode dneška přestává hrát I Divadlo v Dlouhé nebo Činoherní klub, Městská divadla pražská zatím zrušila dnešní představení.

Středočeské galerie a muzea kvůli koronaviru zrušily naplánované akce a budou fungovat v omezeném režimu, řekl dnes ČTK krajský radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD). Původně navrhoval uzavření všech kulturních zařízení v regionu, vedení kraje se ale nakonec rozhodlo pro jiné řešení.

HZS – kontejner nouzového přežití

Na hranicích začínají namátkové kontroly kvůli koronaviru!

Při porušení všech mimořádných opatření vydaných Ministerstvem zdravotnictví hrozí pokuta až tři miliony korun. „Je to sankce podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ řekl Vojtěch. Stejná pokuta hrozí v případě, že lidé poruší dvoutýdenní karanténu, kterou jim nařídí krajská hygienická stanice či praktický lékař. Opoziční politici s opatřeními, které vláda zavedla v souvislosti se snahou zastavit šíření nemoci způsobené novým typem koronaviru, souhlasí a označili je za rozumné.

Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem koronaviru. Přes noc přibyly další dva případy, oba mají vazbu na severní Itálii. Celkem bylo v České republice vyšetřeno 1193 pacientů, informoval dnes ministr zdravotnictví.

iPrima/ČTK

reklama

reklama