Stát uznal, že intenzivní neurorehabilitace pomáhá. Většině potřebných ji ale nezaplatí

Od nového roku začne stát přispívat na intenzivní neurorehabilitaci, která pomáhá pacientům s poškozením mozku vracet se zpátky do běžného života. Horší ale je, že nová úhrada je podle odborníků určena jen poměrně úzké skupině pacientů. Například rodiče dětí s dětskou mozkovou obrnou si zřejmě i nadále budou muset shánět sta tisíce korun sami.
25. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: STÁT UZNAL, ŽE INTENZIVNÍ NEUROREHABILITACE POMÁHÁ. VĚTŠINĚ POTŘEBNÝCH JI ALE NEZAPLATÍ
25. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: STÁT UZNAL, ŽE INTENZIVNÍ NEUROREHABILITACE POMÁHÁ. VĚTŠINĚ POTŘEBNÝCH JI ALE NEZAPLATÍ

reklama

Intenzivní neurorehabilitace je terapie, při níž se poškozený mozek znovu učí ovládat tělo. Absolvují ji nejen děti po dětské mozkové obrně i s dalšími obtížemi, ale také třeba lidé s poškozením mozku po autonehodách. Stát zatím na tuto léčbu nijak nepřispíval. Od roku 2019 by se to ale mělo změnit.

„Všechna pracoviště, která budou splňovat personální a technická vybavení, tak mohou samozřejmě požádat o úhradu a pojišťovny by to s nimi měly v určité hustotě sítě nasmlouvat,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová.

Bohužel oslovených odborníků se ale novinka z dílny ministerstva zdravotnictví týká jen velmi omezené skupiny pacientů. „Registrační list nového ošetřovacího dne zahrnuje péči, intenzivní péči rehabilitační o specifické diagnózy cévní mozkové příhody a úrazy mozku. A ostatní diagnózy tam nejsou,“ upřesnil například rehabilitační lékař Zdeněk Machálek.

Nanotechnologie se používají i v kosmetice

Česká republika je lídrem v oblasti nanotechnologií. Používají se už v medicíně, módě i kosmetice

Nadějí je studie, která účinky neurorehabilitace ověřuje

Pokud ministerstvo ještě záměr nezmění, tisíce rodin, které pečují o děti po dětské mozkové obrně, či s dalšími vážnými potížemi, mají zřejmě smůlu. Měsíční terapie, kterou je dobré opakovat dvakrát ročně, je i nadále bude stát 40 až 60 tisíc korun.

„De facto pořád jakoby žebrat, doprošovat se. Je to takový docela potupný. Ale jako je to důležité pro naše děti a tudíž to jako samozřejmě děláme. Protože prostě víme, že ta neurorehabilitace našim dětem pomáhá,“ maminka malého Lukáše Monika Ptáčníková.

Je tu ale jedna zpráva, která dává naději. V lázních Klimkovice právě dokončují studii, která ověřuje účinky intenzivní neurorehabilitace právě na dětech s dětskou mozkovou obrnou. S jejími výsledky se chtějí obrátit už na podzim na ministerstvo zdravotnictví. A ministerstvo už dříve slíbilo, že pokud studie pozitivní účinky prokáže, začne na tuto léčbu přispívat. 

reklama

reklama