Stavební spořitelny tlačí na klienty. Snižují úroky, hrozí zrušením smluv

Dávno pryč jsou doby, kdy úroky na stavebním spoření dosahovaly čtyř procent. A pryč jsou i doby, kdy to byla procenta dvě. Aktuální sazby se pohybují kolem jednoho procenta. A klienti, kteří spoří za původní sazby, se spořitelnám už nevyplatí...
Výhodnější smlouvy stavebního spoření už nejsou tak výhodné pro spořitelny
Výhodnější smlouvy stavebního spoření už nejsou tak výhodné pro spořitelny
thinkstock.com

reklama

 

Aktuální situace nahrává do karet například žadatelům o hypotéku, kdy platí, že velmi nízké úroky jsou nejvýhodnější. U spořicích produktů je to naopak. Zatímco ještě nedávno jste mohli sjednat stavební spoření za dvě procenta, teď s tím už počítat nemůžete. Dokonce ne každý má to štěstí a u nové smlouvy přesáhne hodnotu jednoho procenta. To, že klesly a dlouhodobě klesají úrokové sazby, se ale nelíbí ani samotným spořitelnám. Těm jsou trnem v oku majitelé původních smluv, které byly sjednány za výhodnějších úrokových sazeb. A snaží se je dotlačit ke zrušení smlouvy, respektive snížit jim výhodné úroky.


Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi, jak ušetřit, kde spořit či investovat?

Prima Rádce - logo 2 Foto:

Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. Pište na info@prima-radce.cz nebo v kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.




Klientů s „drahými smlouvami“ není moc, spořitelnám ale vadí

„Vzhledem k současným nízkým úrokům jsou tito klienti pro spořitelny vysokým nákladem. Jedná se o desítky tisíc klientů, kteří využívají daný produkt jen jako spořicí,“ vysvětluje finanční odborník Prima Rádce Libor Coufal. "Podmínky smluv, které byly stanoveny před několika lety neodpovídají dnešní době, a proto stavební spořitelny využívají a musí využívat všech zákonných nástrojů k tomu, aby tuto situaci narovnaly," obhajuje jednání spořitelen Jiří Šedivý z Asociace českých stavebních spořitelen.

 

Marcela Svobodová Foto:

„Spořitelny tak sázejí na různé kličky, ve kterých se klient nemusí orientovat a mnohdy si jich dokonce ani nemusí všimnout. Spořitelna vám například nabídne navýšení cílové částky za původních podmínek. Jaké překvapení, když se vám pak vaše peníze místo původního tříprocentního úroku úročí pouhým jedním procentem? Přesně to se stalo i paní Sikorové,“ zjistila reportérka zpravodajství Marcela Svobodová.

 

Stavební spořitelna paní Sikorové na začátku letošního března oznámila, že snižuje úroky u její smlouvy sjednané v roce 2000. Původně ji přitom konktaktovala s tím, že nabízí navýšení cílové částky, údajně za stávajících podmínek. "Tak jsem prostě zašla na spořitelnu, navrhla jsem zvýšení částky. A teď se mi ozvali, napsali mi dopis o tom, že se mi snižuje úroková sazba vkladu. To znamená ve starých podmínkách je, že úroková sazba je tři procenta a od 1. 3. mi snižují úrok z vkladu na jedno procento," popisuje nespokojená klientka.

Reportáž - Stavební spoření

Na stavebním spoření klesá úročení vkladů. Vyplatí se ještě? (REPORTÁŽ)

Je to v pořádku?

Některým klientům spořitelny smlouvy také zruší, vyplatí naspořenou částku a dál se s nimi nebaví. Důvod k výpovědi prý může být i to, že klient například na svůj účet pravidelně nepřispívá. Jenže mají na takové jednání spořitelny právo?

Vlastní bydlení nebo větší rekonstrukce? Najděte nejvýhodnější hypotéku. Úroková sazba od 1,79 %. Srovnání nabídek bank na českém trhu během pár minut v internetovém porovnávači hypoték na Prima Rádci.

„Právo mají dle podmínek ve smlouvě, některé jim výpověď přímo umožňují, další jsou podmíněny dosažením cílové částky a v některých případech zde tato jednostranná možnost výpovědi není. Spořitelny se i tak snaží především s klienty dohodnout, pokud však na dohodu nepřistoupí, volí raději i ztrátu dlouhodobého klienta kvůli úspoře prostředků,“ popisuje Libor Coufal.

Co s tím?

Čím vším se vás mohou spořitelny snažit přitlačit ke zdi? Požadují například změnu cílové částky (a tím zřejmě změnit podmínky a snížit úroky), spoření pravidelné částky dle smlouvy nebo mohou dle konkrétních podmínek upravit poplatky. Třeba tak, že je ztrojnásobí a hned je to pro vás méně výnosné. A to, co přeplatí na úrocích daná spořitelna, tak se jí vrátí na poplatcích od vás jako klienta zpět. A s těmito praktikami spořitelny asi neskončí, dokud budou nízké úrokové sazby a ještě platné „neflexibilní“ smluvní podmínky.

Na peníze, které nepotřebujete na běžné výdaje, ale chcete je mít k dispozici, se vyplatí spořicí účet

Běžný vs. spořicí účet: Vyplatí se mít oba. Kdy?

Nevíte si rady? Poradíme

Pokud i vás spořitelna kontaktovala s tím, že vám chce snížit úroky nebo vypovědět smlouvu, rozhodně si vždy pozorně přečtěte smluvní podmínky i veškerou písemnou komunikaci se spořitelnou a ověřte si, v jaké situaci vám může spořitelna smlouvu vypovědět nebo změnit. Ne vždy na to má spořitelna právo. Jinak dodržujte veškeré platné termíny, které máte v původní smlouvě, plaťte částky, které jste měli předepsané a také si ověřte, jestli bude splněna předepsaná cílová částka. Podle Libora Coufala zůstává stavební spoření i nadále poměrně výnosným produktem vzhledem ke státní podpoře. „Pokud je to však možné, měli by se klienti pokusit udržet si své původní nastavení úroků a nenechat se nalákat na jejich úpravu,“ uzavírá finanční odborník. Potřebujete-li ve vaší situaci poradit, obraťte se prostřednictvím kontaktního formuláře na odborníky Prima Rádce, kteří vám poradí, jak postupovat.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sledujte Zprávy FTV Prima: Každý den v 18.55 hodin nebo na Prima PLAY.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!