Stávka studentů: Přes dvě stovky škol zítra vyjdou do ulic

Zítra se ulice po celé České republice zaplní studenty z více jak dvou stovek vysokých a středních škol. Ti všichni se zúčastní půlhodinové výstražné stávky na obranu společenských a ústavních zvyklostí a hodnot v ČR. Součástí stávky budou také v některých městech naplánována shromáždění a happeningy či diskuse v divadlech.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Studenti prostřednictvím stávky chtějí dát najevo, že jim není lhostejný osud země a také odlišný pohled na přístupy vrcholných politiků k ústavě.

Výzva pod názvem „Vyjdiven“ zorganizovali studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU) v Praze. Ti za své požadavky považují například plnění ústavní povinností od hlavy státu. Mezi takové patří například jmenování premiéra, který získá podporu a nebude trestně stíhanou osobou. Nelibí se jim také, že by vláda v demisi měla konat nějaká zásadní rozhodnutí. Proti nedodržování ústavních zvyklostí by měl podle studentů výrazně zasáhnout Senát.

Ilustrační foto

Živě: Na Slovensku mají probíhat největší demonstrace od Sametové revoluce

Stávky se zúčastní většina vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích, demonstrovat budou také studenti gymnázií a jiných středních škol po celé ČR.

K dnešnímu odpoledni bylo ke stávce přihlášeno téměř 240 škol, ale akce se nemusejí účastnit pouze studenti. Přijít může kdokoliv, kdo se ztotožňuje s požadavky studentů.

Stávka začne v pravé poledne, videa a fotografie z akce pak budou sdílena na sociálních síctích s hashtagem Vyjdiven.

Organizátoři si od akce slibují také vznik studentského fóra, které bude do budoucna plně aktivní.

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!