Stejná nabíječka pro všechny mobily? Apple nesouhlasí

Poslanci Evropského parlamentu chtějí uzákonit jednotné nabíječky pro mobilní telefony, tablety i elektronické čtečky. Americká společnost Apple, která vyrábí iPhony, se ale bouří. Podle nich tak vznikne akorát hora elektronického odpadu a lidé se naštvou. Upozorňuje na to agentura Reuters.
Iphone
Iphone
istock.com

reklama

Firma Apple reagovala až týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky. EK chce pozměnit návrh zákona tak, aby schopnost fungování jednotné nabíječky byla  základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU.

Nabíječka od firmy Apple používá kabel s konektorem Lightning, ostatní společnosti s Androidem mají obvykle USB-C. Zákon by měl nařídit, že právě nabíječka USB-C by měla být jednotná. Firmu vyrábějící iPhony by to tedy ovlivnilo nejvíce. V prohlášení firma uvedla, že předpis není nutný.

„Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat,“ dodal Apple. Podle svých slov už prý samovolně na USB-C přechází. 

„Věříme v to, že vynucený jendotný konektor potlačuje inovace, než aby je podporoval. Navíc poškodí zákazníky v Evropě a celou ekonomiku," uvedl Apple v prohlášení.

Evropská komise

Evropská komise o zavedení jednotné nabíječky usiluje už dlouho. V roce 2009 se dokonce zákonodárci dohodli s ostatními společnosti na tom, že od roku 2011 u chytrých telefonů budou firmy dobrovolně jednotné nabíječky zavádět. Jednalo se o firmy Apple, Samsung, Huawei a Nokia, které podepsaly memorandum s cílem harmonizovat nabíječky. Plán ale nevyšel. Podle zástupců EK je tak čas na to zavést právní předpis.

EK chce začátkem února zveřejnit studii o dopadu jednotných nabíječek na hospodářství a spotřebitele. Na základě této studie by se mělo dojít k finálním výsledkům a přesnému legislativního návrhu.

reklama

reklama