Stop cigaretám ve Vatikánu! Papež František vystavil prodeji cigaret červenou

Vatikán oznámil, že od nového roku skončí prodej cigaret v tomto městském státě. Vatikán se tak dobrovolně vzdá zisků z prodeje cigaret, které činí v přepočtu až 250 milionů korun. Na prvním místě je zdraví, rozhodl papež František. Informovala o tom agentura AP.
papež František
papež František
Pixabay

reklama

Zákaz prodeje má začít platit od nového roku. Přitom je to právě prodej cigaret, ze kterého měl Vatikán každoročně zisky ve výši stovek milionů. I přesto si ale papež František trvá na svém. „Vatikán nemůže pokračovat v prodeji něčeho, co tak moc škodí lidskému zdraví,“ uvedl podle AP František. K zákazu se vyjádřil i mluvčí Vatikánu, který dodal, že zisk z prodeje nemůže být legitimní, když ničí lidské životy.

Cigarety od roku 2018 už sice ve Vatikánu neseženete, stále tam ale budete moci výhodně nakoupit potraviny, pohonné hmoty a zboží bez přidané daně v nákupním centru, které vzniklo z upravené železniční stanice uprostřed Vatikánu.

ilustrační foto- cigarety
Autor: Pixabay ilustrační foto- cigarety

Papežovi se nelíbí ani telefony

Papež František vedle kouření cigaret kritizuje také používání mobilních telefonů při mších. „Je smutné, když vedu mši a kolem sebe vidím spoustu telefonů. A to nejen od poutníků a věřících, ale také od biskupů a kněží!“ postěžoval si František. „Když ve svých proslovech říkám ‚zvedněte svá srdce‘, nemyslím tím zvedněte své telefony a začněte fotit. Tohle není show,“ dodal papež.

Není to zdaleka poprvé, kdy se papež vyslovil proti telefonům. Už v roce 2014 vyzval mladé lidi k tomu, aby netrávili tolik času na internetu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!