Stop! Dál ani krok. Trump zakáže vstup do USA občanům osmi států

Donald Trump - zákaz vstupu
Donald Trump - zákaz vstupu
Pixabay

reklama

Spojené státy rozšířily svůj kontroverzní zákaz cestování. K pěti zakázaným státům se přidala Severní Korea, Čadu a Venezuela. Trump ve svém nedělním projevu zdůraznil, že bezpečná Amerika je jeho prioritou.

Po Jemenu, Libyi, Somálsku, Íránu nebo Sýrii, mají do Ameriky zákaz vstupu také obyvatelé Severní Koreje, Čadu nebo Venezuely. Naopak omezení vstupu do Států byl zbaven Súdán.

Původní Trumpův zákaz byl velmi kontroverzní, neboť postihl šest muslimských zemí. Celosvětově se tak o Trumpově opatření mluvilo jako o „muslimském zákazu“.

„Učinit Ameriku bezpečnou, to je mou prioritou číslo jedna. Nepustíme do naší země ty, které nemůžeme bezpečnostně prověřit,“ prohlásil Trump při nedělním projevu. Podle slov amerického prezidenta, jsou tato opatření jen prevencí před teroristickými útoky.

Už v minulosti se však část Američanů ohradila proti takovému opatření. Koncem letošního června nejvyšší soud rozhodl, že Trumpovo opatření je dosti radikální a zákaz vstupu tak nařídil jen osobám, které tam nemají příbuzenské nebo pracovní kontakty. Nová pravidla pro Venezuelu, Čadu a Severní Koreu by měly začít platit od 18. října tohoto roku.

Cestovní opatření se pro jednotlivé země liší. Zatímco v Severní Koreji a Čadu mají zákaz na území Spojených států všichni občané bez výjimky, ve Venezuele zákaz platí jen u jmen ze seznamu členů vládních institucí a jejich rodinných příslušníků.

Nutno také podotknout, že cestovní opatření se v případě Severní Koreji myslí především symbolicky. Kromě diplomatů v OSN totiž žádní Severokorejci v Americe nežijí.

To Čad považují Spojené státy za důležitého partnera v boji proti terorismu, ale zároveň jim vadí, že nesdílí informace o terorismu a další důležité údaje.

Na rozdíl od jiných nařízeních Bílého domu z minulosti, bylo nynější  Trumpovo ustanovení několik měsíců připravováno a konzultováno s cizími vládami, uvedla agentura AP.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!