Stovce budoucích lékařů hrozilo, že skončí na dlažbě

22. 8. 2017 ZPRÁVY: Stovce budoucích lékařů hrozilo, že skončí na dlažbě
22. 8. 2017 ZPRÁVY: Stovce budoucích lékařů hrozilo, že skončí na dlažbě

Stovce letošních absolventů lékařských fakult, kteří se chtějí stát praktickými lékaři, do včerejšího dne hrozilo, že budou mít smůlu. A to paradoxně kvůli novele z dílny Ministerstva zdravotnictví.  Ovšem jen co jsme se o problém začali zajímat, ledy se hnuly.

Ministerstvo zdravotnictví neustále tvrdí, že má málo praktických lékařů, teď ale paradoxně kvůli vlastní novele málem přišlo o stovku letošních absolventů, kteří se všeobecnému praktickému lékařství chtějí věnovat. „Ta novela nás postihla tím, že se nemůžeme ucházet o rezidenční místa v ordinacích praktických lékařů po celé republice, kde ta výběrová řízení probíhají. A to díky tomu, že novela stanovila, že do 30. června jsme se museli přihlásit, ale tato informace byla publikována až 21. července,“ vysvětluje absolvent lékařské fakulty Pavel Feilhauer. Tedy až dvacet jedna dní potom, co se absolventi měli přihlásit. A to není jediná komplikace. „K té závazné přihlášce je nutné doložit i úředně ověřenou kopii vašeho diplomu, ale řádné termíny promocí na naší fakultě jsou až poslední týden v červenci, takže měsíc po termínu,“ dodává Feilhauer.

Jen co jsme na problém upozornili v rámci Zpravodajství FTV Prima, věci se hnuly. „My jsme museli najít nějaké řešení, které by překlenulo tu díru nebo ten prostor, kdy se nemohli hlásit, takže vznikl jakýsi překlenovací dotační program, který tento problém vyřeší,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík /ČSSD/. Předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma řešení ministerstva vítá, zároveň ale dodává: „Bohužel to trvalo celý měsíc, než jsme se dopracovali k nějakému reálnému řešení a tady opravdu hrozilo, že několik desítek lékařů zůstane bez práce.“

Pokud by ministerstvo nedodrželo své slovo. Vyhlídky pro letošní absolventy lékařských fakult, kteří se chtějí stát praktickými lékaři, by nebyly zrovna růžové. „Buď budeme muset jít na úřad práce, nebo si změnit obor, což řada z nás nechce,“ řekl Feilhauer.

Řešení ministerstva zdravotnictví všichni vítají a doufají, že nezůstane jenom na papíře.

reklama