Stovky kilometrů sjezdovek i panenská příroda: Saalbach-Hinterglemm nedaleko českých hranic potěší milovníky zimních radovánek

Máte rádi Alpy? Divoké hory, krásnou, romantickou přírodu v létě i v zimě, nepřeberné možnosti sportovních aktivit a prvotřídní služby? To vše leží jen pár hodin od českých hranic. Saalbach-Hinterglemm je středisko zasazené do úchvatné přírody salcburko-tyrolského pomezí. Na zimní návštěvníky tam čeká přes 200 kilometrů sjezdovek, horské chaty nabízející místní kulinářské speciality, místa pro odpočinek, ale i pulzující noční život v útulných barec

Saalbach-Hinterglemm je jednou ze tří částí rozsáhlé lyžařské oblasti. Spolu s Leogangem a Fieberbrunnem dohromady tvoří Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunnn. Poněkud dlouhý název oblasti je celkem oprávněný. Návštěvníci se totiž mohou těšit na dlouhých 270 kilometrů sjezdovek všech typů – 140 kilometrů pro začátečníky, 112 pro pokročilé a 18 pro ty, kteří se s lyžemi nebo snowboardem na nohách už narodili. To vše řadí „Lyžařský cirkus“ mezi největší lyžařské oblasti v Rakousku.

Jak už to ve velkých lyžařských střediscích bývá, skipas zakoupený v jednom středisku umožňuje lyžování i v dalších dvou. Skipas navíc slouží jako jízdenka na skibus. Ten spojuje městečka Hinterglemm a Saalbach s Viehhofenem a jezdí také mezi středisky Leogang a Fieberbrunn. Saalbach-Hinterglemm a ostatní dvě střediska Skicircusu spojují v rámci skipasu pouze lanovky. Pokud se někomu stane, že uvízne na druhé straně po odjezdu té poslední, má smůlu, musí zpátky jinak, například taxíkem.

Saalbach-Hinterglemm se uchází o pořádání Světového poháru v alpském lyžování v roce 2023 a na celkové kvalitě služeb je to znát. Na svahy se dostanete díky 70 vlekům a moderním lanovkám. V areálu si na své přijdou opravdu všechny typy lyžařů. Začátečníci jistě ocení nepříliš prudké, ale zato skvěle upravené modré sjezdovky, při jejichž sjíždění se kromě zdokonalování mohou kochat okolní krajinou. K dispozici jsou samozřejmě i proškolení instruktoři. Náročnější lyžaři pak mohou využít obtížnější sjezdovky, při jejichž zdolávání už trošku zabolí nohy.

Výborný zážitek nabízí například sjezd z vrcholu Zwölferkogel, který se tyčí ve výšce 1 984 metrů nad mořem. Na cestu dolu do Hinterglemmu se můžete vydat po všech typech sjezdovek. Po cestě se můžete zastavit v jedné z horských chat a doplnit energii nějakým tím panákem nebo chutným pokrmem, kterých místní gastronomie nabízí celou řadu.

Na své si pak přijdou i milovníci freeridu. V celé oblasti je několik freeridových parků a fajnšmekři mohou využít také nabídky některé z lyžařských túr. Kdo si chce jen vyzkoušet čerstvý prašan a nemá zájem mučit své nohy v kilometrových trasách hlubokým sněhem, také nebude zklamaný. Stačí si po večerní chumelenici ráno přivstat a být nahoře co nejdříve. Vyjíždění mimo většinu sjezdovek totiž není ve středisku zakázané. Přejetí z jedné sjezdovky na druhou hlubokým sněhem tak může být pěkným zpestřením monotónních sjezdů po upraveném sněhu.

Skutečnou lahůdku pak představuje „Výzva“. Jedná se totiž o výzvu v pravém slova smyslu, během které zkusí troufalí odvážlivci zvládnout 68 kilometrů sjezdů za pomoci 32 vleků a lanovek a dokončit tak okruh napříč všemi třemi lyžařskými středisky. Vzhledem k tomu, že většina lanovek naposledy vyjíždí okolo 16:00, je důležité si cestu dobře naplánovat a včetně nepříliš dlouhé pauzy na oběd si na ni vyhradit minimálně 7-8 hodin.

Nutno podotknout, že ke zdolání „Výzvy“ je kromě kvalitního sportovního výkonu zapotřebí také štěstí na počasí. Během sněhových bouří nebo lavinového nebezpečí jsou totiž některé sjezdovky a lanovky ve vyšších plochách uzavřeny, což znemožňuje přejezd do dalšího údolí.

I když je Skicircus zaměřen především na sjezdové lyžování, ani běžkaři nepřijdou zkrátka. V oblasti je k dispozici okolo 150 kilometrů běžeckých tras, při jejichž zdolávání se běžkaři pohybují v nádherné, téměř nedotčené, zasněžené přírodě. Kvalitu zdejších tras pak potvrzuje fakt, že pořadatelství biatlonového mistrovství světa minulý rok padlo právě na Hochfilzen v údolí Pillerseetal.

Jak už bylo zmíněno, autem se z většiny koutů naší republiky dostanete oblasti Skicircusu za přibližně 6-8 hodin. Ceny skipasů se různí v závislosti na sezoně. Pokud se rozhodnete vyrazit v hlavní sezoně (zpravidla od 23.12. do konce března) vyjde vás denní jízdné na 53 eur, týdenní pak na 277 eur. Mimo sezonu (do 22.12. a od 30.3. do konce sezony) jsou ceny skipasů o něco nižší, jednodenní stojí 45 eur, týdenní 236 eur. Studenti platí ve všech případech o třetinu, děti do 15 let pak o celou polovinu méně. V porovnání s největšími českými středisky tak sice skipas stojí o necelou polovinu více, možnosti a kvalita lyžování jsou ale neporovnatelné.

Ubytování ve středisku Saalbach-Hinterglemm nepatří mezi levné záležitosti. Obecně platí, že čím blíže centru města a lanovkám, tím se cena zvyšuje. Také záleží na termínu. Při včasné rezervaci se dají ale pořídit pěkné pokoje v dobré lokalitě za velice rozumnou cenu. Levnější ubytování je situováno trošku dále od center středisek, kam se ale dá dojet skibusem.

Při troše štěstí vystačíte jen s češtinou

Přímo v Saalbachu i Hinterglemmu se pak soustředí povětšinou střední třída hotelů, kde se cena pokoje za noc s polopenzí pohybuje okolo několika tisíc korun. Nutno ale podotknout, že služby, které hotely nabízejí, jsou na velice vysoké úrovni. Možnost parkování, hezky zařízené a vybavené pokoje, chutná a pestrá gastonomie nebo wellness centrum bývá většinou samozřejmostí. Jedním z takových hotelů je napříkladl Zur Dorfschmiede, který se nachází přibližně 150 metrů od hlavních lanovek v Hinterglemu.

Lze tedy říci, že pobyt ve Skicircusu Saalbach Hinterglem Leogang Fieberbrunn se oproti tuzemským lyžařským střediskům prodraží. V mnoha případech ale rozhodně ne o moc. Kvalita služeb poskytovaná v Rakousku je většinou neporovnatelná. I proto oblast navštěvuje mnoho zahraničních turistů. Například Saalbach-Hinterglem je oblíbeným cílem Holanďanů a Švédů. Slyšet je tam ale také britská angličtina, slovenština a čeština. Ani jezykově méně zdatní jedinci se tak nemusí obávat. Čechů a především Slováků totiž pracuje v oblasti díky snadné dopravní dostupnosti, dobrým podmínkám a přátelské atmosféře opravdu dost. Najdete je na recepcích hotelů, v restauracích i coby instruktory lyžařských škol.

Podrobné informace o středisku Saalbach-Hinterglemm i celé oblasti Skicircusu naleznete na stránkách www.kamkam.eu a www.saalbach.com.

Ale co když vás lyžování omrzí nebo dostanete chuť i na jiné radovánky? Čím a kde případně potěšit své chťové buňky? A kde nechat vyřádit děti? Tak o tom zase příště.

Tagy: