Stovky mrtvých a vězni na útěku. Indonéská katastrofa nabírá obřích rozměrů

Zemětřesení, které v pátek postihlo indonéský ostrov Sulawesi, a s ním spojená vlna tsunami, mají na svědomí už minimálně 844 potvrzených obětí. Místní úřady se obávají, že číslo není ani zdaleka konečné, jelikož se záchranáři zatím nedostali do nejvzdálenějších oblastí. Přírodní katastrofa způsobila zmatek i ve věznicích, ze kterých uprchla minimálně tisícovka vězňů.
Zemětřesení a tsunami v Indonésii
Zemětřesení a tsunami v Indonésii
Twitter/vithushan Jeyachandran ‏

reklama

Indonésie se probouzí z noční můry, která v pátek postihla ostrov Sulawesi. Nejhůře jsou na tom města Paluj, Donggala a Mamuju, která jsou domovem pro 600 tisíc lidí. Podle místních úřadů se počet mrtvých blíží k tisícovce a další tisíce se pohřešují. Desítky lidí jsou stále naživu pod troskami domů a čekají na pomoc.

Otřesy o síle až 7,5 stupňů Richterovy stupnice byly následovány třímetrovou vlnou tsunami, která tragédii ještě umocnila. Strhla řadu budov, zničila komunikace a zpustošila krajinu.

Zloději bez svědomí a útěk vězňů

I přesto, že záchranáři ještě stále bojují o životy těch, kteří zoufale volají o pomoc pod sutinami domů, tragédie nikterak nevzala za srdce zloděje, kteří v Palu rabovali poškozené nákupní centrum.

Chaos spojený s katastrofou ovlivnil také chod místních věznic. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že vlivem zemětřesení a vlny tsunami uniklo ze tří různých věznic v oblasti Sulawesi na 1 200 vězňů.

Podle slov jednoho z úředníků zmíněného ministerstva Sriho Puguh Utamiho vypukl v době zemětřesení ve věznicích chaos.  Uvěznění se obávali o svůj život, což bylo důvodem hromadných útěků. Jejich chycení bude zvláště obtížné.

Stovky mrtvých jsou pohřbívány v hromadných hrobech, jelikož záchranáři se obávají infekcí a nemocí, které by mohly ohrožovat přeživší.

Sulawesi

Indonésii zasáhlo zemětřesení a třímetrová tsunami. Hlášeny jsou stovky mrtvých

Podle informací českého ministerstva zahraničí jsou na ostrově Sulawesi také dva Češi. Ani jeden z nich by neměl být v ohrožení života.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!