Stovky vezňů uprchly z vězení v libyjské metropoli. Důvodem jsou krvavé boje znepřátelených milic

Na čtyři sta vězňů uprchlo při vzpouře z věznice na předměstí libyjského hlavního města Tripolis. Metropole se již od minulého pondělí potýká s násilím, které panuje mezi znepřátelenými milicemi. Podle místního ministerstva zdravotnictví zemřelo nejméně čtyřicet lidí a více než sto lidí bylo zraněno. Informace přinesla světová média.
Útěk vězňů v Libyi
Útěk vězňů v Libyi
Twitter/247NewsUpdate Blog ‏

reklama

„Vězňům se podařilo vyvrátit dveře a utéct,“ uvedla místní policie k útěku čtyř stovek vězňů z věznice Ajn Zara. Zároveň dodala, že strážníci se báli o svůj život a nebylo v jejich silách mu zabránit. Střety mezi znepřátelenou milicí navíc překročily únosnou mez a libyjská vláda již vyhlásila stav nouze.

Většina vězňů, kterým se podařilo uprchnout, jsou stoupenci bývalého vůdce Muammara Kaddáfího, který byl svržen v roce 2011. Od té doby se Libye nevzpamatovala z chaosu, který jak to tak vypadá, v posledních dnech vrcholí. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety – ten na východě neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

Muž znásilnil koně. Prý měl svolení 2

PŘÍBĚH: Muž skončil ve vězení za sex s koněm. Zvíře mu prý dalo svolení. Jak?

Libyjské ministerstvo zdravotnictví uvádí prozatím 47 mrtvých, mezi kterými jsou také civilisté. Nejméně sto lidí je podle posledních informací zraněno. Násilí vypuklo minulý týden, když milice z města jižně od Tripolisu napadly jižní oblasti města, což vedlo k boji s místními, které zase podporují mezinárodně uznávanou Vládu národní dohody (GNA).

GNA popisuje střety jako pokus vykolejit pokojný politický přechod v zemi. Generální tajemník OSN Antonio Guterres řekl, že bezohledné použití síly je porušením mezinárodního humanitárního práva a vyzval všechny členy OSN, aby poskytly humanitární pomoc těm, kteří to potřebují.

V sobotu USA, Spojené království, Francie a Itálie vyzvaly k okamžitému ukončení smrtícího násilí v hlavním městě Libye.

Útěk z brazilského vězení

Útěk brazilských vězňů: Při pokusu dostat se z vězení zemřely dvě desítky lidí

„Vyzýváme ozbrojené skupiny, aby okamžitě zastavily veškerou vojenskou akci a varujeme ty, kteří chtějí podkopat stabilitu v Tripolisu nebo jinde v Libyi, že za své činy ponesou plnou odpovědnost,“ je uvedeno ve společném prohlášení.

reklama

reklama