Strava dětí ovlivňuje jejich vývoj. Rodič by měl mít pod kontrolou, co dítě jí mimo domov

Pokud patříte mezi rodiče, kteří si hlídají stravu své rodiny, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jak mít pod kontrolou to, co dítě jí v průběhu dne, když ho nemáme na očích. Často od rodičů slýcháme, že je dětem připravována snídaně, zabalená svačina s sebou, ale že bohužel nejde ovlivnit stravování ve školní jídelně a podobně. Máme pro vás jednoduchý tip, jak to alespoň částečně ovlivnit.
Rodina
Rodina

reklama

Určitě se vyplatí věnovat 10 minut denně přípravám svačin. Nebojte se dítě vzít při přípravě jídla k sobě do kuchyně a zaměstnat ho dílčími úkoly. Podle věku si může namazat pečivo, oloupat ovoce, připravit domácí limonádu a tak podobně. Získá tak vztah k tomu, že je přirozené myslet na stravování dopředu a připravovat si jídlo s sebou. 

Neřeší to například otázku toho, co si naše dítě vybere k obědu ve školní jídelně. "Tím rodiče často argumentují," potvrzuje nutriční specialistka Sandra Figalová. Pro rodiče, kteří zmiňují, že nad stravou dítěte mimo domov nemají kontrolu, máme jednoduchý tip.


"Zabere vám jen deset minut týdně. Každá školní jídelna má svůj týdenní jídelníček vyvěšený na dveřích nebo na internetu. Sedněte si v neděli večer se svými dětmi, podívejte se na meníčko a zeptejte se jich, co si z dané nabídky v jednotlivé dny vyberou. Nechte je odpovídat a povídejte si s nimi o tom," dává návod Sandra Figalová na to, jak dítě inspirovat k přemýšlení nad tím, co jí.

V jednoduchosti je krása. Nejde o to říkat svým dětem „Šišky s mákem si nedávej! Vždyť tam nejsou žádné bílkoviny a mají hodně kalorií!“, to pro dítě není důležité a nebude tomu rozumnět. Fígl spočívá v něčem jiném. Tím, že se dětí ptáte, co budou jíst, je jednoduše a nenásilně učíte o jídle přemýšlet. Dítě tím získává návyk plánování a vědomí, že přemýšlet nad tím, co jí, je správné a přirozené. To v tuto chvíli úplně stačí.


Vy máte splněno. I když si dítě v jídelně vybere jiné jídlo, než které vám řeklo, nezáleží na tom. Zaseli jste tím „semínko“ návyku, které dítě uplatní, až bude mít svůj rozum a přesvědčení ohledně zdravého stravování. Stačí při rozhovoru zvolit váš obvyklý způsob mluvy, když své dítě něčemu učíte. Na každé dítě platí trochu něco jiného.

"V praxi se setkáváme s tím, že spoustě dospělých chybí návyk plánování ohledně nákupu potravin a toho, co budou vařit a jíst. To vede k nesprávným volbám při výběru potravin a k tendenci stravovat se nezdravě," dodává Figalová. Věnujte deset minut týdně svému dítěti a s velkou pravděpodobností ho naučíte něco, co v budoucnu automaticky využije každý den.

reklama

reklama