Středočeský kraj vyrazil do boje proti zákazu vjezdu kamionů v Praze

Spor o vjezd kamionu do Říčan u Prahy, jak se zdá nabírá na intenzitě. Středočeský kraj je chce poslat směrem na Prahu na Štěrboholskou spojku, aby se vyhnuli Říčanům. To ale zase nechce Praha. Magistrát si totiž odhlasoval, že na Štěrboholskou radiálu kamiony nepatří.
10. 2. 2018 ZPRÁVY: STŘEDOČESKÝ KRAJ VYRAZIL DO BOJE PROTI ZÁKAZU VJEZDU KAMIONŮ V PRAZE
10. 2. 2018 ZPRÁVY: STŘEDOČESKÝ KRAJ VYRAZIL DO BOJE PROTI ZÁKAZU VJEZDU KAMIONŮ V PRAZE

reklama

Původně, jak se zdálo, byl krajský úřad proti zákazu vjezdu kamionů do Říčan. Teď už ale pluje s městem na stejné lodi. „Tak já říkám pro dopravu ve Středočeském kraji určitě není spásné to, že bychom posílali kamiony mezi D1 a D11 přes silnice druhých a třetích tříd, například přes Říčany. To by došlo skutečně k absolutnímu kolapsu,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima radní pro dopravu Středočeského kraje František Petrtýl (ANO).

„Místo jednoho kamionu, který veze zboží, budeme muset teda poslat minimálně 12 užitkových vozidel. Takže o žádném snížení dopravy nelze absolutně uvažovat,“ upřesnil člen sdružení Česmad Bohemia Jiří Tovara. Středočeský kraj má ale před sebou daleko tvrdšího soupeře - a to Prahu v čele s pražským magistrátem. Ten totiž před pár dny zakázal, aby kamiony jely rovnou na Štěrboholskou spojku.

„My budeme hlavně iniciovat to, aby Praha přehodnotila své stanovisko. Budeme na ministerstvu dopravy požadovat, aby ta pražská alternativa nebyla povolena, když to tak řeknu,“ popsal Petrtýl. Jenže i Praha jedná v zájmu svých občanů. „Jako Praha musíme ochránit své obyvatele a tím pádem musíme ochránit zejména obyvatele Spořilova, kde v současné době po těchto komunikacích, které na to nejsou vůbec stavěné, jezdí velké množství vozidel,“ vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Názory bez cenzury: Můžou vést povinné kvóty až k czexitu?

Názory bez cenzury: Vyhrál úřední šiml nad zdravím občanů?

Ministerstvo dopravy dalo od problému ruce pryč

Celý spor by podle krajského úřadu mělo řešit ministerstvo dopravy. To ale dalo od všeho ruce pryč, a tak ho teď bude řešit údajně "nezávislý orgán". Proč ta lehká ironie? „Z dopravního hlediska se zákazem kamionů v Praze nesouhlasíme. Nicméně v této věci ministerstvo dopravy není účastníkem řízení. Věc bude posuzovat silniční správní úřad Magistrátu hlavního města Prahy, pod který Štěrbohorská spojka spadá,“ dodala mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Spor by tak mělo rozhodnout sice nezávislé oddělení, které má tyto věci na starosti a je nadřazeno pražskému magistrátu, jenže jeho pracovníci jsou placeni magistrátem, tedy jedním z účastníků sporu. Co bude dál a komu se kauzu podaří rozlousknout, to zatím nevíme. Nicméně kamiony můžou zaplavit Říčany a přilehlé obce podle původního rozhodnutí krajského úřadu už za 12 dnů. Do té doby se asi chybějící pražský okruh, který stále končí v poli, nepovede dostavět.

reklama

reklama