Středoškolák obelstil i Twitter: Jeho profil fiktivního kandidáta na prezidenta získal „modrou fajfku“

Američané budou na začátku listopadu volit prezidenta, a tak sedmnáctiletého středoškoláka napadlo takového potencionálního kandidáta vytvořit. „To, že v takové rychlosti byla osoba schopna vytvořit profil a navíc získat i ověření identity od Twitteru svědčí o tom, že zřejmě společnost není na následující volby zcela připravena,“ uvedla CNN.
Fiktivní Walz získal odznak od Twitteru ve spojení s právě náledující předvolební kampaní. Takové modré políčko uděluje platforma jen oficiálním účtům nejrůznějších celebrit, politiků, novinářů či institucí. Známkou společnost opatřila kolem 1500 profilů, a to právě možné kandidáty na prezidenta.
Twitter skutečnost o udělování známek ohlásil dopředu. Středoškolák z New Yorku se proto rozhodl ověřit i samotný Twitter a zjistit, za jakých podmínek známky uděluje. Uvedl, že se o prázdninách trochu nudil, a tak se potřeboval něčím zabavit. Jméno středoškoláka CNN záměrně neuvádí, nedosáhl zatím plnoletosti.
Profil na Twitteru měl prý vytvořený za pět minut a dalších dvacet minut pak vytvářel fiktivní webovou stránku. Musel předložit, jak tato osoba politika vypadá, a tak stáhnul obrázky z webu This Person Does Not Exist („tato osoba neexistuje”). Identitu pak dotvořil vyplněním dotazníku na webu Ballotpedia. Z toho Twitter čerpá, když chce ověřit politické profily. Podle studenta ani Ballotpedia nechtěla pro ověření žádné dokumenty. Geoff Pallay, šéfredaktor Ballotpedie, v komplexní odpovědi na otázky CNN řekl, že „se jejich web dopustil chyby a hodlá ji napravit."
Po zjištění, že je Andrew Walz fiktivní, Twitter okamžitě účet zablokoval a z platformy smazal. "Vytvoření falešného účtu kandidáta je v rozporu s našimi pravidly a účet byl trvale pozastaven," uvedl mluvčí Twitteru. Před zablokováním měl profil jen kolem deseti sledujících. Student ho záměrně nepropagoval. „Chci, aby Twitter uspěl, mám tuto platformu rád. Proto jsem už dál nic nepodnikal,“ uvedl pro CNN student. Dodal, že by ale platforma mohla profily ověřit alespoň na základě předložení dokumentů totožnosti nebo například pomocí Federální volební komise.