Střelba na koncertě v Las Vegas. Na místě jsou zranění i mrtví

Střelec vybaven automatickou zbraní zaútočil na koncertu country hudby u hotelu Mandalay Bay v Las Vegas. Podle policie zůstalo na místě 50 mrtvých a přes 200 zraněných. Útočník, kterého úřady identifikovaly jako 64letého Stephena Paddocka, spáchal sebevraždu.
Střelba v Las Vegas
Střelba v Las Vegas
AP

reklama

Útočník střílel do lidí na koncertě z 32. patra hotelu Mandalay Bay. Obětí je minimálně 50, z toho dva policisté. Lasvegaská policie oznámila, že do nemocnic bylo převezeno 406 lidí. Celkem koncert přímo na místě sledovalo 22 tisíc diváků.

Událost se stala v oblasti Strip, kde jsou kasina a další zábavní podniky. Svědci vypověděli, že si v první chvíli mysleli, že se jedná o ohňostroj. „Pak jsme ale uvědomili, že to není ohňostroj. Kulky lítaly všude kolem nás, všichni se snažili utéct pryč, bylo to opravdu hodně zlé,“ uvedl účastník koncertu pro stanici KSNV-TV.

Šerif Joe Lombardo na tiskové konferenci oznámil, že útočníka zastřelili policisté. Podle něj šlo o místního občana, 64letého Stephana Paddocka. Policie už našla i ženu, která se se útočníkem v hotelu ubytovala a po které pátrala. Lombardo zopakoval, že policie se domnívá, že Paddock jednal sám.

Dosud není známo, co střelce vedlo ke spáchání masakru, při němž během několika minut po lidech vypálil stovky kulek z hotelového pokoje. Paddock prý nebyl napojen na žádnou radikální organizaci. Policie v jeho pokoji hotelu Mandalay Bay našla více než deset střelných zbraní. Více informací by se policie mohla dozvědět od ženy, která se s útočníkem v hotelu ubytovala a kterou po nedlouhém pátrání našla.

Zatím nejsou informace o tom, zda jsou mezi mrtvými nebo zraněnými i cizinci. Las Vegas ale každý rok navštíví zhruba 3,5 milionu lidí z celého světa, uvedla agentura DPA. Mluvčí českého ministerstva zahraničí ČTK sdělila, že zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi střelby byli Češi.

Podle agentury AP je tento střelecký útok nejtragičtějším v novodobé americké historii. Počtem obětí už překonal loňskou střelbu v gay klubu v Orlandu na Floridě, při které zemřelo 49 lidí.

Všem obětem a jejich rodinám prostřednictvím twitterového účtu kondoloval prezident Donald Trump.

Ke střelbě v Las Vegas se přihlásil Islámský stát. Teroristé to oznámili prostřednictvím své tiskové agentury. Střelec podle ní údajně před několika měsíci konvertoval k islámu. ISIS se ale pravidelně hlásí k většině incidentů. Zda za hrůzný čin opravdu nesou zodpovědnost islámští radikálové, ukáže vyšetřování.

Lidé na sociálních sítích sdílejí děsivá videa z incidentu. Z nich je patrné, jakou bezmoc zažívali, když po nich útočník střílel z automatické zbraně.


Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama