Střelba v nigerijském kostele si vyžádala 11 mrtvých. Dalších 18 lidí je zraněných

Mrtvá těla po útoku v nigerijském kostele
Mrtvá těla po útoku v nigerijském kostele
Youtube/Spellbound

reklama

Nejméně jedenáct lidí přišlo o život v kostele ve městě Onitsha na jihovýchodě Nigérie, kde v neděli jeden či více ozbrojenců střílelo po věřících. Oznámila to dnes agentura AFP. Policie podezírá, že za masakrem se nejspíše skrývá místní rivalita.
 

„Momentálně máme tucet mrtvých v márnici, ostatní (postřelení) jsou v péči lékařů,“ řekl mluvčí fakultní nemocnice Nnamdiho Azikiweho, kam byli oběti převezeny. Policejní náčelník Garba Umar uvedl, že o život přišlo 11 lidí a 18 dalších utrpělo zranění.

„Podle toho, co zatím víme, jeden ozbrojenec, oblečený v černém a s přilbou na hlavě, vstoupil do katolického kostela během bohoslužeb a spustil palbu,“ uvedl policejní náčelník. Střelec byl podle něj najat, aby zabil jistou osobu, která se měla nacházet mezi věřícími. „Střílel jako blázen, mnoho lidí zabil a zranil,“ dodal.

Místní aktivista, angažující se při ochraně lidských práv, Emeka Umeagbalasi tvrdí, že ozbrojenci se chystali zavraždit syna vůdce místního společenství, ale nenašli jej doma, a tak se vydali do kostela, kde dotyčný také nebyl, a tak „dostali vztek a začali střílet po všech věřících bez rozdílu“. V kostele byl zraněn i místní náčelník.

Očití svědci tvrdí, že počet obětí by mohl stoupnout i na dvě desítky a že střelců bylo nejméně pět. „Vyšel jsem z kostela a pak jsem uslyšel výstřely a křik,“ vylíčil jeden ze svědků, Chukwuma Emeka.

Nigerijský prezdient Muhammadu Buhari odsoudil útok v kostele jako „hrůzyplný zločin proti lidskosti“ a „nevyslovitelnou svatokrádež“.

Nejlidnatější africká země se dělí na převážně křesťanský jih a v podstatě muslimský sever. Útoky na kostely jsou na jihu vzácné, na rozdíl od severu, kde bývají kostely a mešity častým terčem teroristů z islamistické skupiny Boko Haram.

 

Autor: ČTK

reklama

reklama