Střelba v ostravské nemocnici není jediná. Je možné je před podobnými útoky chránit?

Již v minulosti došlo v našich nemocnicích ke střelbě. Jde o ojedinělou událost a častým důvodem je špatný duševní stav pacienta a jeho agresivita.
zásah v ostravské nemocnici
zásah v ostravské nemocnici
foto Policie ČR

reklama

Známý je letošní případ z 9. března z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, kde střílel čtyřiasedmdesátiletý pacient, který se zde pohádal se dvěma dalšími pacienty a střelil je do hlavy. Jeden měl štěstí, protože rána byla vedena pod takovým úhlem, že se střela odrazila od lebky. Druhý, pětašedesátiletý pacient, který se v nemocnici léčil s onkologickým onemocněním a léčba úspěšně pokračovala, na následky střelby zemřel. Policie pachatele trestně stíhala, byl dán do vazby a koncem dubna v pankrácké věznici zemřel.

Další případ se udál v lednu 2010, kdy šestatřicetiletý pacient psychiatrické kliniky v Praze na Karlově, který trpěl maniodepresí, zkopal a zabil jiného pacienta. Později mu soud nařídil ochrannou ústavní léčbu.

Z listopadu 2015 je tragický případ úmrtí z Fakultní nemocnice Olomouc, ale tentokrát zemřel útočící pacient. Psychicky nemocný muž zaútočil na sanitáře. Zemřel po zásahu z policejního taseru.

V minulosti došlo k dalším případům, které mohly skončit smrtí, ale naštěstí neskončily takto tragicky. V roce 2014 ve Fakultní nemocnici Ostrava sebral pacient pracovníkovi ochranky zbraň a téhož roku v září vyhrožoval se zbraní v ruce opilý muž v pražské střešovické nemocnici.

V září roku 2005 v táborské nemocnici zaútočil agresivní muž na přivolané policisty, jednomu z nich vytrhl služební zbraň a šestkrát z ní vystřelil.

Bezpečnost nemocnic

Z těchto případů vyvstává otázka bezpečnosti nemocnic. Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam uvedl podle agentury ČTK, že si neumí představit technické řešení, které by kontrolu všech vstupujících do nemocnice umožnilo. V anketě ČTK pracovníci nemocnic namítali, že kontrola každého, kdo přichází do nemocnic, by přístup do zdravotnických zařízení výrazně zpomalila. Uvedli, že nemocnice mají kamery, ostrahu a vybrané vstupy do objektů jsou uzamčeny. Některé nemocnice vypracovaly postupy pro případ nálezu zbraně u pacienta, personál školí a vybavují alarmy.

Po březnové tragédii ve vinohradské nemocnici se diskutovala bezpečnostní opatření a tehdy mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová uvedla: „Bezpečnostní rámy do areálu nemocnic se ani po tragédii instalovat nebudou, potvrzuje i ministerstvo zdravotnictví. Nemocnice je z povahy věci zařízení velmi otevřené a není proto reálné, aby existovaly vstupní bezpečnostní rámy na všech vstupních místech, kterých mohou být u nemocnice pavilonového typu i desítky.“

Bývalý ředitel vinohradské nemocnice, Robert Grill, k tomu letos na jaře uvedl, že zabránit něčemu takovému je nemožné: „Areál tak velké nemocnice pavilonového typu, jako jsou Vinohrady, nelze úplně bezpečně utěsnit.“

reklama

reklama