Střelba v Pittsburghu: V synagoze zemřelo 11 lidí, jedná se o největší útok proti židům v historii USA

Šestačtyřicetiletý Robert Bowers ozbrojený útočnou puškou a třemi pistolemi zastřelil v sobotu v pittsburghské synagoze 11 lidí a šest dalších, včetně čtyř policistů, zranil. O činu informovaly zahraniční agentury AP a Reuters.
Synagoga The tree of life
Synagoga The tree of life
@WPXI / Twitter

reklama

Muž, který při svém útoku křičel „všichni židé musí zemřít“, se po pozdější přestřelce s protiteroristickým SWAT týmem, při němž byl několikrát postřelen, vzdal. Dva ze šesti zraněných lidí jsou ve vážném stavu.

V postižené synagoze „Strom života“ v sousedství města Squirrel Hill, kde se nachází velká židovská komunita, probíhala v době střelby zrovna bohoslužba v rámci šabatu.

Muž byl obviněn z 29 trestných činů, může dojít i na trest smrti

Podle Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League) a Židovské rady pro veřejné záležitosti šlo o nejkrvavější útok proti židovské komunitě v historii Spojených států amerických. Federální státní zástupci muže obvinili z 29 trestných činů a prokurátoři mohou pro násilníka požadovat i trest smrti.

Střelba v synagoze

Útok v Pittsburghu: Střelec vtrhnul do synagogy, na místě je několik mrtvých

Robert Bowers sdílel online řadu antisemitských příspěvků. V jednom z nich se mimo jiné opřel do amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nic nepodniká proti „zamoření“ Spojených států židy.

Zvýšená bezpečnostní opatření

V sobotu ráno zase sdílel příspěvek na americké sociální síti Gab, v němž psal, že židovská organizace Hebrejská společnost pro pomoc uprchlíkům „ráda přiváží nájezdníky, kteří zabíjí naše lidi. Nemůžu jen tak sedět a dívat se, jak jsou naši lidé vražděni“.

Hromadná střelba vyvolala u bohoslužebných domů po celé zemi zvýšená bezpečnostní opatření. Donald Trump ji odsoudil jako špinavý čin čistého zla a vyzval Američany, aby se povznesli nad nenávist a nařídil, aby byly americké vlajky na Bílém domě a jiných veřejných budovách staženy do půl žerdi.

Tisíce lidí se v sobotu večer přišlo v Pittsburgu rozloučit s oběťmi masakru a pomodlit se za ně.

reklama

reklama