Střelba v texaské škole: Většina za zabitých jsou studenti, střelec útok plánoval

Při páteční střelbě v texaské střední škole v Santa Fe zamřelo deset lidí. Většina z nich jsou studenti. Dalších deset osob pak bylo zraněno. Podle informací agentury AP měl celý útok teprve sedmnáctiletý střelec Dimitrios Pagourtzis předem naplánovaný. Ten až do začátku procesu zůstane ve vazbě.
Teprve sedmnáctiletý střelec Dimitrios Pagourtzis měl celý útok plánovat
Teprve sedmnáctiletý střelec Dimitrios Pagourtzis měl celý útok plánovat
AP

reklama

Jeden z nejhorších útoků na texaské střední škole – tak označil páteční střelbu texaský guvernér Greg Abbott. Teprve sedmnáctiletý student Dimitrios Pagourtzis tam zastřel deset lidí. Podle informací agentury AP je mezi oběťmi devět studentů a jeden učitel. Totožnost obětí média zatím neznají.

Další deset osob pak bylo při jeho běsnění zraněno. Zdravotníci uvedli, že čtyři z nich zůstávají v kritickém stavu. Podle tamních médií mezi nimi mají být i dva policisté, kteří se mladíka pokusili v jeho běsnění zastavit. Útočník na své spolužáky střílel z brokovnice se zkrácenou hlavní a revolveru ráže .38. Obě zbraně vlastnil jeho otec. Policie navíc má stále vyšetřují to, zda mu v jeho činu někdo nepomáhal.

Střelba v kavárně

Střelba u amerického Nashvillu: Nahý střelec zabil v kavárně čtyři lidi, další čtyři hosty zranil

Motiv zůstává záhadou

Navíc nepotvrzené zprávy se kromě střelby zmiňovaly i o explozích. Podle agentury AP měl sebou totiž přinést do školy kromě zbrní i trubkové nálože, lahve se zápalnou směsí a trhavinu v tlakovém hrnci. Výbušniny byly nalezeny i v domě, kde útočník bydlel, a v jeho automobilu.

Proč student, kterého jeho okolí popisuje jako klidného, neprůbojného kluka se zálibou v počítačových hrách, spáchal tento čin, zůstává zatím záhadou. Jasné ale je, že si vše předem naplánoval. Vyšetřovatelé zmínky o činu našli jak v jeho počítači, tak v mobilním telefonu. Vše chtěl zakončit svou sebevraždou. Nakonec se ale vzdal policii se slovy, že k ukončení svého vlastního života nakonec nenašel odvahu.

Jasné ale je, že až do začátku procesu zůstane ve vazbě. Soud totiž zamítl návrh na jeho propuštění na kauci. Na otázku, zda se cítí být vinný nebo nevinný, se nevyjádřil. Souhlasil s úředně přiděleným advokátem. Se soudcem komunikoval prostřednictvím videokonferenčního hovoru z galvestonské věznice.

reklama

reklama