Střelba ve dvou mešitách na Novém Zélandu: 49 mrtvých a nejméně 20 vážně zraněných

Ve městě Christchurch na Novém Zélandu došlo dnes ve dvou mešitách plných věřících ke střeleckému masakru. Podle Russia Today je aktuálně potvrzeno 49 lidí obětí. Dalších nejméně dvacet lidí je vážně zraněno. Tamní ministerský předseda označil dnešek za „jeden z nejtemnějších dnů Nového Zélandu“, uvedla agentura AP.
Christchurch
Christchurch
@mzaidbajwa11 / Twitter

reklama

Ozbrojené složky zadržely v souvislosti s útokem čtyři osoby a zneškodnily výbušná zařízení. Podle úřadů šlo o pečlivě plánovaný útok. Premiér země Jacinda Ardern označil událost za „mimořádný a bezprecedentní akt násilí“ a uvedl, že mnozí z obětí mohou být migranti a uprchlíci. Podle Arderna je jasné, že tento čin lze označit jen a pouze za teroristický útok.

Osmadvacetiletý australský střelec napsal 74stránkový protimigrantský manifest

Policie po střelbě zadržela tři muže a ženu, kteří jsou nyní ve vazbě. Ačkoliv údajně není důvod se obávat, že by mohli být na svobodě další podezřelí, Ardern sdělil, že stupeň hrozby pro národní bezpečnost byl zvýšen na druhou nejvyšší úroveň.

Úřady zatím nespecifikovaly, kdo jsou zadržení, ale informovali, že žádný z nich nebyl v jejich hledáčku. Muž, který se přihlásil k zodpovědnosti za vražedný útok, zanechal 74stránkový protimigrantský manifest, v němž vysvětluje kdo je a jaké důvody ho vedly ke střelbě. Uvedl, že je osmadvacetiletý bílý Australan a rasista.

Podívejte se na dnešní díl Názorů bez cenzury, které se věnovaly dnešnímu tragickému útoku ve městě Christchurch: 

Podle serveru The Australian útočník ve zmíněném manifestu uvádí, že je „jen obyčejný bílý muž z běžné rodiny, který se rozhodl zaujmout stanovisko k zajištění budoucnosti svých lidí“.

Autor také v textu tvrdí, že motivem jeho útoku je pomsta.

„Pomstít se nájezdníkům za stovky tisíc obětí, které byly zaviněny cizími nájezdníky v evropských zemích v průběhu historie.“

„Pomstít se za tisíce evropských životů ztracených při teroristických útocích napříč evropskými zeměmi.“

Muslimové jsou ve městě poměrně oblíbení, o to je šok větší

Čech, který se momentálně v okolí města Christchurch nachází, pro zpravodajství FTV Prima uvedl, že místní obyvatelé jsou z události šokování, protože si Nový Zéland zakládá na tom, že je velice bezpečná země.

„Oni vítají migranty a tak dále a tohle je poprvé, kdy se něco takového stalo v takovém rozsahu. Takže jsou z toho všichni šokovaní a vlastně ten šok pramení z té neznalosti, jak se to mohlo stát.“ Muslimové jsou podle slov našeho zdroje ve městě poměrně tolerování a oblíbeni, takže o to je šok větší.

V minulosti plánoval útok zradikalizovaný mladík

Dnešní tragédie v Christchurch ale není v tomto městě prvním incidentem spojovaným s terorismem. Deník NZ Herald informoval o tom, že na počátku minulého roku zadržela policie mladíka, který měl plánovat teroristický útok právě na obyvatele Christchurch. Tehdy nezletilý chlapec chtěl najet do davu lidí autem a následně ještě zaútočit nožem. Své matce už dokonce napsal dopis na rozloučenou, nakonec ale hrůzný čin nevykonal. Jak se později svěřil psychologovi, nikomu nakonec neublížil, protože neměl „dostatek prostředků k zabití dostatečného počtu lidí“.

Podle vyšetřovatelů mladík po opuštění školy v 15 letech konvertoval k islámu, zradikalizoval na internetu a dle svých slov chtěl vraždit ve jménu Alláha. Soud (dnes už 18letého) muže minulý měsíc odsoudil k takzvanému intenzivnímu dohledu. Jedná se o speciální formu trestu, který soudce může nařídit pachatelům, u kterých je velká pravděpodobnost nápravy. Odsouzení k intenzivnímu dohledu se sice mohou pohybovat na svobodě, ale musí se mimo jiné pravidelně hlásit probačnímu úředníkovi, který rovněž určuje, za jakých podmínek bude trest vykonán.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!